| Alinache a întrebat:

Salutare am o problema, se tot incinge procesorul..mentionez ca i-am schimbat pasta termoconductoare,am un program care verific temperaturile pieselor, singura piesa care se incinge este procesorul..configuratia pc-ului meu este: M61PME-S2 (Socket M2),2 gb ram ddr2, AMD Athlon 64 X2 4000+ dual core 2. 1ghz, Ati Saphire HD 6570 2gb/128bit,320gb Sata 2..am crezut ca este de la placa de baza am cumparat aceeasi placa de baza pe care o am si eu.dar pe placa de baza noua, temp.procesorului sarea de la 65-115 instant, iar pe placa mea de baza veche sta in 50-65 de grade lejer. uitati un link cu temperatura procesorului.

http://i59.tinypic.com/2nibp6d.jpg

Răspuns Câştigător
| CoL00SaL a răspuns:

Deci: ori nu ai montat cooleru corect sau ai pus mult prea putina pasta, fie ai procesorul defect.
Asa a facut de la inceput? daca nu, cand a inceput sa se manifeste asa...
Sa sti ca oricat de proasta ar fi pasta termoconductoare, daca e aplicata corect, diferenta este de maxim 15 grade...Totusi cred ca este defect procesorul!

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De ce nu cumperi un cooler silentios cu viteza programabila? Are un buton si il invarti in functie de viteza care o doresti tu. Vara e problema deoarece caldura externa afecteaza piesele la pc (recomandat e sa joci sau sa il folosesti noaptea cand e racoare).

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Alinache):

Ai grija cu pc garage pentru ca nu vand componente bune, pune unitatea centrala intr-un loc mai racoros sa nu fie lipita de pereti asa elibereaza aerul mai bine si fa o curatenie in unitate, praful o mai baga in calduri sa stii.

Răspuns utilizator avertizat