| Elenika a întrebat:

Salutare!
Am un smartTv marca HITACHI, cumparat aprox. acum un an. Nu am avut nicio problema cu el pana acum o saptamana de cand nu mai are imagine. Merge pe HDMI, merge Netflix-ul, Youtube s-a. insa pe cablu imaginea este neagra.
Care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai semnal TV pe cablu (verificat cu alt televizor functional pus in locul astuia)? Semnalul pe cablu este analogic + digital sau doar analogic? Dupa cum se manifesta ai lipsa semnal digital sau calitate foarte proasta de aia ai ecran negru si lipsa imagine si sunet. TV-ul cred ca nu are nicio problema.

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ce intelegi prin imagine neagra? Are sunet, schimba canalele, OSD-ul aferent modului TV il arata?

| Elenika explică (pentru andreia67):

Sunet nu are, canalele le schimba (imi apare jos bara aceea cu informatii despre fiecare canal)

| Elenika explică (pentru andreia67):

Totul era in regula...am verificat si cu alt TV.
semnaluleste analogic + digital.
Astazi vad ca si-a dat drumul, nu inteleg care a fost problema..si sper sa nu se mai repete. Multumesc foarte mult!

| andreia67 a răspuns (pentru Elenika):

Probabil era lipsa semnal pe cablu in acel moment. Dar era de la semnal, am banuit bine.

| andreia67 a răspuns (pentru Elenika):

Ai semnal TV pe cablu (verificat cu alt televizor functional pus in locul astuia)? Semnalul pe cablu este analogic + digital sau doar analogic? Dupa cum se manifesta ai lipsa semnal digital sau calitate foarte proasta de aia ai ecran negru si lipsa imagine si sunet. TV-ul cred ca nu are nicio problema.