| Sarcopt a întrebat:

Aveți idee unde pot găsi un cablu cu un capăt HDMI şi celălalt capăt VGA? Vreau să folosesc monitorul pe post de TV.

Răspuns Câştigător
Salontanul
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Astia au: https://conectica.ro/......e-hdmi-dvi
Alegi un adaptor si pui la el un cablu
Numai atentie ce alegi! Daca pui cablu VGA trebuie adaptor VGA mama si HDMI tata. Daca pui cablu HDMI trebuie adaptor cu HDMI mama si VGA tata. Insa ( mai este o hiba), iesirea VGA nu are cale de sunet. Nu stiu daca TV-ul are intrare separata de sunet! In cazul acesta va trebui si un cablu de sunet de la iesirea pentru boxe a PC-ului la intrarea TV-ului. Altfel nu stiu ce poti face!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai este o solutie scumpa: sa cumperi placa video cu HDMI.

| Sarcopt explică:

Vreau să-l conctez la un receiver. La monitor am VGA şi la reciver RCA. Mam exprimat greşit.