| Andries_Marius_1998 a întrebat:

Salutare fratilor. ajutati-mă si pe mn daca puteti.Am o problema cu pc-ul meu..Cand i-l pornesc pornește sursa,, cooler-ul de la procesor si cel de la placa video.dar monitorul ramane negru nu stiu dc. unitatea porneste dar monitorul nu afiseaza nimic

4 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Ce ai spus tu nu ajuta mai deloc. Daca monitorul nu porneste exista o lista mare de probleme :
Placa de baza defecta.(bios, memoria ram a placii de baza, condensatori devalorizati, mosfeti defecti... etc)
Memoria RAM cu probleme.(
Placa video (Condensatorii defecti, praf in slot, introducerea incorecta in slot ...etc.)
Sursa defecta
Procesor defect (procesor ars)

| danutzu96 a răspuns (pentru danutzu96):

Aa Am uitat : Monitor defect/cablu vga sau hdmi defect.

| AndreiEOG a răspuns:

Vorbiți numai prostii, am avut si eu aceasta problema in trecut, sa îți explic cum sta treaba, monitorul tau ca sa functioneze corect ii trebuie placa video, daca cablul care duce de la placa video in monitor nu e fixat bine la ambele capete atunci asta e problema, daca nici asa nu îți merge desfă pc-ul scoate placa video si pune-o la loc poate avea "scame pe sistem" si de asta nu o recunoaște. Sper ca te-am ajutat. Succes