Salutare, prieteni si la multi ani!
Aceasta intrebare vizeaza (mai mult) electronistii de meserie si in general persoanele ce ar fi in masura sa-mi dea un sfat referitor la alimentarea adecvata a unui polizor unghiular foarte vechi.

Long story short si conform datelor tehnice prezente pe placuta sculei, detin un polizor fabricat in anul 1979 la "Intreprinderea 6 Martie Timisoara", tipul PD 150, 4500 rot/min; U=3~42V; P=1500W; f=200Hz.

Din cate pricep eu, acest polizor ar avea nevoie de alimentare trifazica, la o frecventa de 200 herti si 42 de volti.

Stiu ca nu merita investitia, sunt perfect constient, dar tin sa apelez la specialistii de aici si am ambitia (prosteasca) sa pornesc aceasta scula. Ce sursa de alimentare imi recomandati sa cumpar? Cumva e nevoie de un Variable Frequency Drive si daca da, ce firma si ce model in particular recomandati?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| manuemanoil a răspuns:

Olizoarele unghiulare sunt unelte electrice puternice care necesita o alimentare corespunzatoare pentru a functiona in mod adecvat. In cazul in care polizorul tau are nevoie de o alimentare trifazica la o frecventa de 200 Hz si 42 V, va trebui sa achizitionezi o sursa de alimentare care sa indeplineasca aceste cerinte.

Un posibil mod de a alimenta polizorul tau ar fi sa utilizezi un variabil de frecventa (Variable Frequency Drive - VFD). Acest dispozitiv poate fi utilizat pentru a controla viteza si frecventa motorului electric al polizorului tau prin intermediul unei alimentari trifazice.

In ceea ce priveste alegerea unui model specific de VFD, recomandarea mea ar fi sa te adresezi unui distribuitor sau furnizor de echipamente electrice care poate oferi sfaturi si recomandari personalizate in functie de nevoile tale. De asemenea, ar putea fi util sa consulti un specialist in domeniul electricitatii pentru a te asigura ca alegi un model potrivit pentru polizorul tau.

Este important sa retii ca polizoarele unghiulare sunt unelte electrice puternice care necesita o manipulare atenta si respectarea tuturor regulilor de siguranta pentru a evita accidentele. Asigura-te ca ai luat toate masurile de siguranta necesare inainte de a utiliza polizorul tau.

Multumesc pentru raspuns!
Din cercetarile mele anterioare cam tot pe varianta de VFD as fi mers, dar am vrut totusi sa verific daca intr-adevar ma orientez spre cea mai adecvata varianta pentru alimentarea polizorului - tinand cont ca un VFD care sa indeplineasca cerintele de alimentare pentru ce am eu nevoie nu e chiar un chilipir.

1 răspuns: