| Ornato a întrebat:

Salutare!
Stie careva ce windows trebuie pus pe un laptop din anul 2006? Am unul la care hardisk ul a crapat si l-am inlocuit dar problema este ca am uitat windowsul pe care acesta il avea.
Va rog ajutati-ma si daca sierra vede acest mesaj nu mai raspunde fara sens!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu TREBUIE dar poți incerca w10 și dacă nu sunt drivere, revii la prima dragoste xp/vista/w7

| Dismally a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-i pui Linux pentru ca este destul de vechi si windows-ul are cerinte mai mari. Poti incerca si Windows 7.

| Ornato explică (pentru Dismally):

Mersi de sfat, uita-te la ultima intrebare de pe contul meu si vezi cum a sfarsit laptopul

| flixbuster a răspuns:

Depinde. Daca ai macar un Core2Duo sau Athlon 64 x2 si 2GB RAM, poti pune teoretic un Windows 10 32 bits. Dintre (S)AC si LTSC eu as merge pe ultimul.

Problema cea mai mare la laptop-uri din perioada aceea este placa video. Daca nu ai driver nativ de 10 e nasol. Merge in unele cazuri cu driver de 8 - pe LTSC ai sanse mai mari sa mearga decat pe (S)AC - nu intram in detalii de ce.

Daca 10 nu merge, ar fi 8 o varianta dar cum mai are doar 9 luni de suport, nu prea cred merita efortul (nu te lua dupa lume, 8 instalat si configurat corect zici ca e 7).

Daca nici cu 8 nu merge, atunci ultima speranta e Linux.

Poti incerca Xubuntu 20.04 sau Linux Mint XFCE 20, e mai usor.
Performanta cea mai buna ar fi cred obtinuta cu un Debian instalat din mini.iso custom cu LXDE - dar e prea avansat. Linux e ok pe 64 biti (pentru Xubuntu si Mint nici nu ai alta optiune, la Debian nu merita 32 biti nu mai e mentinut corespunzator). Din experienta mea, un Debian custom cu LXDE ocupa ~ 220 MB RAM si CPU mai deloc. Web-browser-ul este la ora actuala cel mai mare consumator de resurse (peste 500 MB RAM doar pornit stand degeaba si CPU la greu). Nu mai zic daca intra si ceva video (Youtube, de exemplu)... dar asta cu navigare internet si video e la fel si pe Windows si pe Linux, are legatura cu varsta HW-ului.

| Ornato explică (pentru flixbuster):

Salut, mersi de raspuns! nu mai am laptopul ala deoarece l-am facut bucati cand am vazut ca nu face boot la windows 7 dupa ce am stat 5 ore sa fac un cd un win7....in fine acum ma consolez cu faptul ca nu puteai face mai nimic pe el...