| SynapseNinja a întrebat:

Stiu ca la un laptop/PC pentru a-l putea folosi trebuie un sistem de operare si multe drivere. Aceste drivere trebuie facute rost/cumparate separat de windows sau sunt incluse in el? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa cumperi nimic. Daca folosesti Windows aceste drivere le gasesti incorporate in Windows, le primesti pe CD (alte ori) sau le gasesti pe net gratuit. Daca folosesti un SO din categoria Unix (Linux, Ubunta, etc) le cam gaseste sistemul de operare si nu ai bataie de cap cu ele

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

Ubuntu nu Ubunta, Linux Ubuntu.

| Salontanul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E o greseala de apasare a tastelor nu ca nu stiu. Pot sa-ti spun ca eu folosesc Linux si rar intru pe Windows. Iar in exprimarea Linux, Ubuntu n-am gresit cu nimic mentionandu-le ca doua sisteme de operare. Ubuntu este bazat pe Linux dar este altceva. In majoritate vei gasi scris doar Ubuntu pentru este o "aroma" a lui Linux si pentru a se diferentia. Asa ca iti multumesc pentru corectare dar raspunsul tau nici nu ma ajuta, nici nu ma incalzeste.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In windows sunt integrate anumite drivere dar nu toate, toate le primesti pe un cd sau le descarci de pe site ul original al producatorului

| gabicoo a răspuns:

Daca bagi Win 10 cu licenta platita driverele se descarca singure de pe net in timpul instalarii.