| catalynx a întrebat:

Salutare TPU am o problema, am un hdd sata seagate barracuda de 40 gb si un hdd ata maxtor tot de 40 gb, windows xp este pe sata, problema apare la boot, daca deconectez hdd-ul ata, sistemul de operare refuza sa mai booteze de pe hdd-ul sata. Observ ca hdd-ul sata functioneaza doar daca am hdd-ul ata conectat, daca il las singur pe cel sata el refuza sa functioneze. M-am uitat in bios, totul e ok, sunt vazute ambele hdd-uri, in device manager din windows la fel, mentionez ca placa de baza este Intel® Desktop Board D945GCCR. Cum as putea rezolva aceasta problema problema?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica refuza sa booteze, ai sistem de operare pe amandoua hdd-urile? La sata rolul hdd-ului se schimba automat sau din BIOS. In momentul in care pornesti calculatorul doar cu SATA in el acesta va fi automat master si bootarea se va face de pe el. Asta, desigur, daca ai un sistem de operare instalat pe hdd-ul respectiv. Din ce ai scris tu deduc ca sistemul de operare este pe hdd-ul ata, prin urmare calculatorul nu are cum sa incarce sistemul de operare cand folosesti doar sata...

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

Salut, sistemul de operare este pe sata, pe ata nu am sistem de operare, acel hard pe ata il pastrez doar pentru a stoca date pe el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru catalynx):

Dupa ce deconectezi ATA si intri in BIOS, hdd-ul SATA este identificat ca si master?

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

Da sata este pe master, insa daca las doar hdd-ul sata imi apare acest mesaj
http://s470.beta.photobucket.com/user/Zehlek/media/Picture003.jpg.html

Ceea ce imi mai ridica un semn de intrebare este faptul ca daca de exemplu nu mai pun maxtor si pun un alt hdd (wd caviar de 80 gb) tot pe ata, la fel mi se intampla, imi da acel mesaj din imaginea de mai sus, ce este ciudat este ca numai cu hdd-ul maxtor conectat merge, fara el sau cu un alt hdd nu vrea sa mearga, mentionez ca si hdd-ul wd caviar de 80 gb este vazut in bios si atat maxtor (ata), cat si wd caviar (ata) sunt pe slave, numai cel sata e pe master.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PXE-E61 se refera la bootarea prin LAN cu care tu nu ai nici o treaba... Asta inseamna ca pc-ul desi detecteaza hdd-ul in BIOS in momentul in care trebuie sa incarce boot.ini, ori il ignora, ori nu il poate incarca si incearca sa booteze de pe celelalte device-uri.

Pentru ca iti functioneaza cand pui al doilea hdd putem presupune ca boot.ini se afla pe el sau ai o problema mai grava.

In Bios la meniul de boot selecteaza numai hdd-ul pe care ai windows-ul. Sterge orice altceva. Daca nu merg sterse selecteaza hdd-ul pe toate randurile. Apoi deconecteaza orice ai pe usb (tastatura, mouse, controller, imprimanta, etc) si incearca sa pornesti calculatorul. Al doilea hdd tine-l conectat dar sterge-l din boot menu. Daca pc-ul nu porneste inseamna ca boot.ini se afla pe al doilea hard.

Ai avut cumva 2 sisteme de operare in acelasi timp sau ai avut o perioada sistemul de operare pe hdd-ul ata?

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

Da am avut o perioada doua sisteme de operare pe ambele hdd-uri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va trebui sa refaci sau sa copiezi boot.ini pe hdd-ul sata si calculatorul ar trebui sa porneasca cu un singur hard.

| tr3ig a răspuns:

Vezi ca ai hardu ata trecut pe master si sata pe slave, trecere pe master se face din jumperi nu din bios. trebuie sa scoti hardurile si sa schimbi jumperii sa treci pe ata pe slave si pe sata pe master. bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru tr3ig):

SATA nu are jumperi iar omul a spus ca pe SATA e sistemul de operare, deci e deja master...

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

A si inca ceva, inainte sa imi pun xp-ul aveam windows 7, pana sa dau saptele jos si sa pun xp-ul hdd-ul sata mergea brici chiar si singur si nu imi dadea eroarea din imagine.