| alexmihailul a întrebat:

Salutare TPU am nevoie de ajutor este o poveste cam lunga am un calculator pe care am windows 10 calculatorul mergea foarte bine pana cand am luat un virus si a trebuit sa fac windows-ul din nou am facut tot win 10 si calculatorul merge cu lag merge foarte greu nu stiu ce sa mai fac va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Posibil sa fi pus un windows mai greoi sau ai alte programe care pornesc la restart care ingreuneaza si ocupa memoria RAM. Poate ai avut windows pe 64 bit si ai instalat pe 32. Consulta un specialist sau un prieten care se pricepe, eventual instaleaza alta versiune de windows. Bafta!

| alexmihailul explică (pentru RS4):

Salut nu am facut exact acelasi windows pe 64

| gelu1970 a răspuns:

Optimizezi. daca il instalezi si il lasi asa cum l-au "fabricat" o sa-ti scoata peri albi.

| alexmihailul explică (pentru gelu1970):

Cum sa fac asta? imi poti zice sau sa imi trimiti ceva video?

| gelu1970 a răspuns (pentru alexmihailul):

In primul rand activezi windows
dai drumul la Microsoft update si il pui la zi cu actualizarile
te asiguri ca pc e liber de virus
elimini arhive temporale si cookies
personalizezi marimea memoriei virtuale
schimbi planul de energie
activezi startarea rapida
dezactivezi serviciile tip spion ce vin incluse in w10
lasi cortana dezactivata
nu folosesti browser edge
desfragmentezi hdd folosind utilitatea ce vine incorporata in windows.