| PîrvuVladimir a întrebat:

Am și eu un laptop care se stinge dacă mă joc unele jocuri.Nu se încălzește foarte tare uneori, dar alteori da. Aveți idee ce are? Adică vreau să mă joc și nu mă lăsa.
P.S:I-am schimbat Hardware-ul acum câteva luni.

3 răspunsuri:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Cel mai probabil este ca laptopul tau se supraincalzeste, chiar daca tie nu ti se pare ca se incalzeste foarte tare. Este proiectat sa se inchida daca se incalzeste tare, ca sa protejeze procesorul, placa video etc. sa nu se arda.

Esxista cateva solutii, dar te pricepi sa il desfaci? Trebuie scoasa chestia aia care acopera procesorul si placa video. Sub ele, ai sa observi o pasta gri. Daca e uscata, sau prea putina, te duci la un service de calulatoare si le ceri pasta pentru racire. Nu costa mult. Iei pasta si aploci direct pe procesor si placa video, cam cat o jumatate de bob de mazare. Dupa aia, pui chestiile care le acopera la loc, dar ai grija sa le insurubezi la loc bine. Pasta aia ajuta cu racirea.

Ar trebui sa scoti si ventilatorul si sa il desfaci. Sa il desfaci adica, sa scoti chestia aia de aluminiu care acopera elicia. Il cureti foarte bine de praf cu un aspirator. Faci la fel de fapt, cu lot laptopul. Il cureti calumea de praf. Nu recomand sa folosesti carpe, poti creea electricitate statica (nu stiu cum altfel sa ii spun in Romana laughing. Asta ar putea sa iti strice tot pe acolo.

Uite de aia nu recomand eu laptopuri. Se incalzesc tare, sunt pretentioase.

Daca nu te descurci, spune-mi ce model de laptop ai, sa iti explic cum sa faci, sau mai bine du-te cu el la service.

Mult noroc!winking

| PîrvuVladimir explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Mă gândeam că pot să o fac mai simplu (extern), dar merci pentru ajutor.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru PîrvuVladimir):

Cam greu. Numa sa il pui pe platforma din aia de racire. Dar de obicei nu merge. Apropo, il ti pe o suprafata neteda, nu? Nu pe paturi sau chestii de genu