| Adrian10Ady a întrebat:

Am si eu un router HG 655b la care de cateva zile nu se mai aprinde niciun led. L-am bagat in priza si l-am lasat ceva timp, apoi l-am scos din priza si l-am bagat mai tarziu si cand sa vezi nu se mai aprinea niciun led, nici cel de POWER. Cand l-am scos el functiona. Mentionez ca m-a expirat contractul de la internet.
Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Daca ai noroc si zici ca alimentatorul e de 12V functional(sper ca ai verificat butonul de On/Off)poate in interiorul router-ului sa aiba o siguranta de protectie (de sticla sau format SMD) pe alimentare imediat dupa mufa in general pe + dar nu e o regula.Cu un instrument/aparat de masura verifici pana unde se alimenteaza router-ul daca te pricepi catdecat.Incearca si butonul de reset undeva pe langa mufa.Cam atat pot sa-ti recomand.

P.S. Exista POSIBILITATEA CA IMADIAT dupa mufa in router sa mai fie un stabilizator de tensiune in format CI (circuit integrat)stabilizator cu cel putin 3 pini de contact dar deja intru la lucruri mai serioase.La un service PC-uri daca e pe alimentare problema poate te pot ajuta. thumbs up

5 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Ori s-a ars routerul, ori transformatorul cel care vine in priza. Din pacate daca e routerul nu ai ce sa-i faci.

| stlucian a răspuns:

Verifica daca alimentatorul e bun.Cred ca e de 5V vezi pe spate.In cazul ca alimentatorul e defect poate fi mufa sau cablu chiar de langa mufa intrerupt. Misca usor circular/apasat cablu de langa mufa. Daca a suferit mai multe indoituri in acea parte e posibil sa se fi intrerupt.

| Adrian10Ady explică (pentru stlucian):

Salut si multumesc de raspuns! Am verificat acumulatorul si este functional. Nu are nici-o urma de uzura. L-am incercat si la alt aparat si functioneaza. Acumulatorul scoate 12V. Si inca un etaliu foarte important: Aparatul se incalzeste cand sta in priza, asa cum facea si atunci cand era functional. Daca era sa mi-se arda presupun ca ar fi trebuit sa il gasesc stins cand l-am lasat in priza si sa nu se mai incalzeasca, dar el nu s-a mai aprins la urmatoarea alimentare.
Oare ce crezi ca o fi?

| Adrian10Ady explică (pentru stlucian):

Multumesc foartre mult pentru informatiile oferite. Am sa le am in vedere. Cel mai probabil il duc la un elecronist sa mi-l repare.
Multa sanatate!

| stlucian a răspuns (pentru Adrian10Ady):

Pentru putin.Multumesc,la fel si tie. thumbs up

| stlucian a răspuns (pentru Adrian10Ady):

Daca ai noroc si zici ca alimentatorul e de 12V functional(sper ca ai verificat butonul de On/Off)poate in interiorul router-ului sa aiba o siguranta de protectie (de sticla sau format SMD) pe alimentare imediat dupa mufa in general pe + dar nu e o regula.Cu un instrument/aparat de masura verifici pana unde se alimenteaza router-ul daca te pricepi catdecat.Incearca si butonul de reset undeva pe langa mufa.Cam atat pot sa-ti recomand.

P.S. Exista POSIBILITATEA CA IMADIAT dupa mufa in router sa mai fie un stabilizator de tensiune in format CI (circuit integrat)stabilizator cu cel putin 3 pini de contact dar deja intru la lucruri mai serioase.La un service PC-uri daca e pe alimentare problema poate te pot ajuta. thumbs up