| Alcaelo a întrebat:

De ceva timp nu am mai apelat la voi insa astazi ma simt nevoit sa va adresez o intrebare.

Aveti idee de ce dintr-o data nu mai descarc cu 10 mb/s?
Adica asta era media de download la un fisier (film, joc) insa in urma cu vreo saptamana ma trezesc ca descarc cu 200-300 kb/s unde mai pui ca nici videoclipurile nu mai pot sa le vad.
Merge bine vreo 10 sec dupa care se blocheaza si tot asa.
Nu am schimbat nimic la pc (componente) nu am facut absolut nimic.
Pur si simplu a cazut viteza de download.Am sunat si la RDS&RCS si mi-au spus sa schimb placa de retea.
Am schimbat-o si degeaba...plus ca am mutat-o si in alt slot si degeaba.
Pachete de date nu pierd...de la mufa nu este.
Care sa fie solutia?

4 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Din cate stiu eu exista niste abonamente cu trafic limitat pe luna, cand ajungi de exemplu la 5 Giga de trafic iti limiteaza viteza. sa nu fie de la asta...

| Alcaelo explică (pentru matrix100):

Nu am un astfel de abonament. Abonamentul pe care il am este 100 mb/s.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai fa un test de viteza pe speedtest.Eu aleg serverele providerului.Vezi ca e unul trecut pe harta in Iasi si mai ai in Oradea.
Daca nu, incearca sa resetezi routerul, sau sa-l scoti din priza vreo 2 minute.
Pentru optimizare net eu mai folosesc TCPoptimizer.
Sterge cache-ul din browser.De multe ori cand ajung la limita nici eu nu mai pot downloada.Bye!

| Alcaelo explică (pentru anonim_4396):

Am uitat sa mentionez ca inainte cand imi mergea bine netul aveam 60-70 mb/s la speed test iar acum imi arata 1-2 mb/s (asta cu providerul RDS&RCS selectat)
Eu nu am router am pe direct fir direct in placa de retea (adica cu mds si parola)