| MikiMIHAI1324 a întrebat:

Salutare TPU, nelămurire, am următoarea configurație :
Laptop (2014 ish)
Fiberlink 1000 (Rds)
Router D-Link DIR 882 (AC2600)
Adaptor Wireless NetGear A7000
Partea care mă nedumerește este că deși totul este funcțional și din partea mea (cred) și din partea RDS-ului, pe un S10 Plus conectat pe același Router pe 5Ghz îmi duce un 500/550Mbps (conform testelor) dar pe laptop unde da placa de rețea nu suportă viteze mai mari de 100 dar tocmai de asta am pus adaptorul de la Netgear (AC1900) mai mult de 250 nu duce (și când efectuez testele uneori și routeru cedează) dar rareori duce aceeași viteză precum pe S10 Plus, având în vedere că nu prea mă pricep, poate cineva are vreo idee, care e problema sau cum să o rezolv

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

DIR 882 are firmware 1. 22b04?

| MikiMIHAI1324 explică (pentru doctorandus):

Din câte văd are 1.30

| doctorandus a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Ala e pentru SUA.

| MikiMIHAI1324 explică (pentru doctorandus):

Și asta înseamnă că?

| doctorandus a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

SUA au alte reguli privind emisiile de unde. De ex. canalele 12 si 13 nu exista pe routerele pentru SUA.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu ai i7 si ssd nu prea ai cum sa atingi cine stie ce viteze. Ai pus adaptorul in port 3.0 (cu mufa albastra)?

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Laptop din 2014 cu USB 3.0 cred ca ar fi fost foarte scump, nici macar nu sunt sigur ca exista.

| MikiMIHAI1324 explică (pentru Wr3nch):

Adaptorul este conectat direct în laptop prin Mufa 3.0, am SSD și i3, după cum am mai spus, rare-ori duce viteza maximă dar în cele mai comune cazuri, mai mult de < 300 nu