| AlexAlex92 a întrebat:

Salutare tuturor și Crăciun Fericit! Am sa trec direct la subiect... am la tara un radio vechi care schimbi frecventa cu o rotita. Pe FM merge pana la 108, dar dacă forțez rotita mai mult spre dreapta după 108 FM se aude un cod morse. Codul este astfel: -... -. -..- și s-ar traduce in BCU. Momentan sunt într-o comuna din județul Bacău. Oare sa fie un acronim pentru locatie? Și de ce?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E semnalul de la echipamentul de aeronavigație VOR/DME Bacău - indicativ BCU.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexAlex92 explică:

Edit: am scris greșit mai sus, codul este: -... -. -. -, BCU