| adryang78 a întrebat:

Salutare tuturor!
Vin și eu cu o întrebare oarecum ciudată. De fapt, mai mult o dezbatere. happy
O dată cu inovațiile în tehnologie, cu progresele uimitoare în domeniul roboticii, cu apariția acestui chat GPT, care "învață" permanent și își lărgește baza de cunoștințe, cu dezvoltarea inteligenței artificiale care acum poate scrie cărți, programe, poate genera imagini și materiale video, devine din ce în ce mai plauzibil să apară, la un moment dat și nu foarte îndepărtat, acel robot cu creier pozitronic imaginat de Asimov. Cel puțin, așa mi se pare mie. big grin N-ar fi prima dată când scriitorii de anticipație dovedesc o imaginație ieșită din comun, nu?
Întrebarea mea este următoarea: credeți că acele trei legi ale roboticii, concepute tot de Asimov, ar fi suficiente pentru a proteja ființa umană?
Pentru cei care nu știu despre ce este vorba, iată mai jos aceste legi:

Legea 1: "Un robot nu are voie să pricinuiască vreun rău unei ființe umane, sau, prin neintervenție, să permită ca unei ființe omenești să i se facă un rău."

Legea 2: "Un robot trebuie să se supună ordinelor date de către o ființă umană, atât timp cât ele nu intră în contradicție cu Legea 1. "

Legea 3: "Un robot trebuie să-și protejeze propria existență, atât timp cât acest lucru nu intră în contradicție cu Legea 1 sau Legea 2. "

Ce credeți? happy

21 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Cred ca legile sunt nule.Deja exista escroci care folosesc AI pentru a scrie carti si a freca menta la job etc., a face in general lucruri care necesita perseverenta, dedicare, anumite cunostinte, niste abilitati pentru care oamenii muncesc de-a lungul timpului. Apoi hop si AI, care sterge cu buretele cele mentionate anterior.
Deja apar articole pe diverse site-uri, scrise cu AI in mai putin de un minut, iar cand te uiti la autor scrie facultatea de jurnalism.Hilar.

Asta nu tot rau se numeste? Sau tu te gandesti ca singurul rau e dominarea lumii, ca in desenele animate si filmele marvel? Nu asa functioneaza. Poate tu consideri ca AI intra la categoria Work smarter, not harder.Din ce am vazut eu pana acum, intra doar la categoria Work lazier, not harder.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu ai citit Asimov in viata ta, nu? Se vede din raspunsul tau. Iar AI-ul poate fi momentan cel mult o unealta ajutatoare, sub nici o forma sa il lasi sa iti faca treaba macar la fel de prost ca tine. Crede-ma, am testat de cateva ori la scris de articole, si e inca departe de adevar daca tii la calitatea muncii tale.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu am citit.Op nu scrie nicaieri ca vrea raspunsuri numai de la cine a citit.A si scris,, Pentru cei care nu știu despre ce este vorba, iată mai jos aceste legi: Legea 1: "Un robot [...]'', deci nu vad problema.Am facut apel tot la calitatea muncii si am dat exemplul cu articolele, in sensul ca majoritatea celor postate online erau oricum de calitate inferioara, iar AI nu ajuta deloc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Pai da, legile respective se refera la roboti autonomi si care dispun de inteligenta de nivel uman. Chat GPT si altele de genul sunt la nivelul maimuta cam prostutza.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Inteleg unde bati, dar asa simplistic Chat GPT e tot un robot, doar ca pentru chat.E drept ca nu i s-a oferit un corp si zici ca e varianta cheap, ca nu are factorul ala uman atat de dezvoltat, dar daca sugerezi ca nu poate ajunge in viitor la nivelul Sophiei, care a tot facut furori in domeniul AI, cred ca te inseli.

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

Nu l ai cumparat pe Marcel Drake din reclama de la tv rolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

Mi se pare malefica Sophia, sa nu fie dictatoare si sa ne inlocuiasca cu roboti

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

Mie deja mi e frica, ma pot ascunde sub fusta ta

| dullcat a răspuns (pentru Drake21):

Nu stiu cine e Marcel Drake.Am renuntat la prostia de cablu tv de multi ani.

Esti cam troll asa.Nu te mai obosi sa-mi comentezi aiurea.

| Drake21 a răspuns (pentru dullcat):

Se vede?rolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Nu cobor in abys sa te fac prostutza cu un singur z prin inteligenta ca cristi, eu sunt cu spiritualitatea

| adryang78 explică (pentru dullcat):

Legile de care vorbeam nu sunt aplicate încă. Și nu mă refer la inteligența artificială din acest moment, poate n-ai citit cu atenție întrebarea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai probabil rasa umana se va autodistruge inainte sa ajunga in acel punct. Legat de legile lui Asimov si cum ar putea ele sa ne apere in cazul in care blablabla, eu cred ca in principiu sunt suficiente, dar... ramane de vazut. happy

| ChristySlay a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Cel mai probabil rasa umana se va autodistruge " Desigur se distruge din cauza "schimbărilor climatice" deci trebuie sa mâncăm pe rație gandaci...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChristySlay):

Dac liber, este? big grin

| ChristySlay a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Deșteptule, fix cei care polueaza cel mai mult pompează bani în vrăjeală cu "muh climate" și activisti gen Greta Thunberg. Vezi și tu profiturile pe 2022 ale Big Oil...

| ChristySlay a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce nu mergeți voi talibanii climatici în China sau India sa protestati?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChristySlay):

A, deci weekendul trecut nu a fost cea mai calda zi de octombrie de vreo nu'sh citi ani incoace? Iar faptul ca nu mai avem zapada iarna in multe zone in care erau nameti in anii ' 80 e doar o iluzie optica...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChristySlay):

Eu nu protestez, doar incerc sa imi reduc amprenta proprie asupra mediului, atita tot. Iar imbecilii aia care blocheaza traficul si alte timpenii similare merita batuti cap in cap.

| Drake21 a răspuns:

Am o parere buna despre roboti, ma gandesc ca putem coloniza spatiul cu roboti prima data si dupa mergem si noi

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

M ai este robotul francez care o fost lansat pe fundul oceanului pentru gasirea acelui submarin care o explodat cu creatorul lui la bord, poate colonizam si oceanele, facem gradini case