| ChevyCruze a întrebat:

Salutari TPU. Detin o placa video Gigabyte R9 390 G1 Gaming. Din pacate in orice joc ma bag si in orice aplicatie stau (si daca stau pe Facebook sau pe Youtube) creste temperatura la placa video (am descarcat MSI Afterburner pentru a vedea temperatura)...deci creste de la 40 de grade cat are in idle pana pe la 80-85 de grade...si daca inchid toate paginile web si jocurile nu mai scade temperatura, tot ramane la 80-85 de grade fara nimic pornit. Din ce cauza? Doresc sa mentionez ca ventilatoarele placii video sunt pornite in permanenta din MSI Afterburner si sunt setate pe auto, iar in carcasa am un flux de aer destul de bun. Totusi din ce cauza se intampla acest fenomen? Multumesc.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Posibil asa e setarea de auto. Baga-le manual la 40-50% si vezi la cit mai ajunge.

| untu a răspuns:

Nu e bine deloc pentru calculatorul dvs., dar temperatura nu trebuie sa depaseasca 60 de grade! Jocul ori software ori placa video sau o alta piesa nu corespunde cerintelor calculatorului dvs.