| GigiManivela a întrebat:

Tocmai mi-am luat niste piese pentru pc:
-procesor amd phenom II x4
-8 gb de rami

Am montat piesele (nu eu...), am instalat windowsul, am instalat toate driverele si merge super pe youtube, pe net, etc. Dar in jocuri (league of legends, cs 1.6, etc), mi se misca foarte greu. si nu e de la fps si setarile prea mari. fpsul nu scade sub 30. e mereu 40-50. Placa video imi arata ca e instalata. Cand dau la device manager, la display adapters, imi arata placa video. Si inainte cand aveam pc mai prost. aceeasi placa video (nVIDIA geforce 7025/ nforce 630a), procesor single core 2, 7 ghz si 1 gb ram) nu pateam asa. atunci imi mai scadea fpsul si mi se mai bloca. dar acum nu se bloceaza. pur si simplu se face lag. daca stiti vreo rezolvare, sau nu am instalat ceva, ajutati-ma va rog. sau daca e mai mult de explicat, lasati-mi o adresa de mess / mail / skype si va contactez eu.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Blocajul semnalat de tine se numeste bottleneck. Procesorul performant este "tras in jos" de placa video slaba si de aici acest efect.

Pana nu o sa schimbi placa video nu o sa scapi de acest lag in jocuri.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Am cateva curiozitati.
1. Descarca http://www.techpowerup.com/gpuz/ si sa imi zici ce iti apare la gpu(poti sa faci un print daca vrei).
2. Cine ti-a recomandat piesele?
3. Ce intentionai sa faci cu pc-ul?

| sltlp a răspuns (pentru sltlp):

Si 4. Piesele sunt acizitionate acum recent sau au ceva timp?

| buzucan a răspuns:

Trebuie sa faci upgrade la placa video.
Ar trebui sa citesti review-uri inainte, pareri despre sistemul luat, daca e compatibil sau nu.
Totul se face cu o logica, nu dupa ureche. happy

| GigiManivela explică:

Iti multumesc mult, PatrickStar.

@sltlp: cred ca nu mai are rost sa iau programelul ala. Piesele nu mi le-a recomandat nimeni. le-am cautat pe net si le-am luat (sunt la mana a doua). Am luat si placa de baza, practic calculatorul era cu totul. tipul dadea si placa video, dar m-am zgarcit la bani laughing) Si intentionam sa ma joc. ca eu am crezut ca daca ramane aceeasi placa video, dar imbunatatesc considerabil celelalte componente, o sa mearga mult mai bine, dar presupun ca e ca si cum ai avea un ferrari cu motor de dacie.

| sltlp a răspuns (pentru GigiManivela):

Cam asa ceva. Pentru ca placa video face cam 70% din un pc pentru gaming.