| KLiNK a întrebat:

TPU, am un laptop caruia i s-a stricat bateria. Bateria o pot lasa in el dar nu se incarca. De doi ani cand il deschid (3-4 ore pe zi) il tin numai in priza fara baterie in el.(un prieten mi-a zis ca bateria aia se incingea tare in el si am renuntat sa o mai tin in laptop).
Vreau sa stiu daca este vreo problema daca tin laptopul in continuare in priza cand e aprins sau daca e o problema, de ce?

Răspuns Câştigător
| Alexmy a răspuns:

Aici chiar este o mare problema,
1. Nu platesti tu curentul electric deci poti sa il lasi

| KLiNK explică (pentru Alexmy):

Nu consuma mult si...imi pot permite sa platesc. big grin

5 răspunsuri:
| Alexmy a răspuns:

Eu il am de 2 luni in priza, si de obicei nu il mai sting il las asa si nu are nici pe naiba.

| Alinutz0 a răspuns:

Nu este nici o problema. Eu tin laptopul in priza continuu de 3 ani de zile de cand il am. Chiar nu are ce se intampla. Asta e parearea mea. Imi pare bine ca te-am ajutat. Ziua buna!

| KLiNK explică (pentru Alinutz0):

Am auzit de la unu ca daca il las asa fara baterie, curentu eletric da direct in hard-disk si se deterioreaza.

| Alinutz0 a răspuns (pentru KLiNK):

Nu are cum sa iti dea direct in hard-disk. Toata chestia e gandita daca ma intelegi, adica circuite si alte chestii. Intr-adevar ar fi o micuta problema. Daca in timp ce il ai deschis si nu ai bateria in el si primesti un soc de curent ai sansa de a-l arde, depinde de intensitatea socului. Chiar daca ai stricata bateria ar fi bine sa o tii in laptop pentru ca nu stii cand te loveste un soc de asta si intr-un fel ea te " apara ". Multa bafta!