| puscahoreangaion2000 a întrebat:

TPU!
Nu vreau sa mai folosesc windows, cunoasteti si alte sisteme de operare pe 32 de biti compatibile ca si windowsul? Dau funda

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai bun si cel mai apropiat de Windows este Linux Mint Mate. Este free si garantez, cu putina rabdare si cu cautari asiduii pe net (este un forum Linux Mint Romania), intr-o luna de zile vei invata Linux si intr-un an nu vei mai simti nevoia sa calci in Windows. Are si softuri cu care poti rula jocuri din Windows dar are si propriile jocuri. Daca vrei sa te ajut poti sa-mi trimiti un numar de telefon (in particluar) si garantez ca vei ajunge repede la a lucra foarte usor. Eu am de peste 2 ani Linux si nu mai am probleme. Dar sunt si videoclipuri multe care te pot ajuta. Cel mai usor, dai jos o imagine ISO: http://bit.ly/2tIf5uQ
O scrii cu Rufus pe un stick sau cu altceva pe CD si gata.

| sierra1 a răspuns:

Ai putea să iei un linux free de aici, dar fac pariu că tot la Windows te întorci (prima dragoste nu se uită niciodată)

https://www.linuxliteos.com/download.php

| relian a răspuns:

OS de la Apple, mai bun ca asta nu prea vad altu.Singura chestie este ce vrei sa faci cu calculatoru ala, daca il folosesti pentru jocuri atunci ramai la wind. Daca nu joci jocu.ri atunci cel mai bun si mai usor si mai de care vrei tu este Apple, restul is povesti.La Apple nu ai nevoie niciodata de antivirus, nu ai probleme de regula mai deloc.Eu am rulat multi ani doar wind, la fel spuneam nu-s curios eu de Apple.Dar din 2014 folosesc Apple si sincer, sa nu mai au.d de wind in viata mea laughing Am prieteni care folosesc inca wind desi nu joaca nici un joc, ma solicita mai mereu sa le repar trotinetele de calc u wind.Cativa deja au renuntkata si folosesc Apple acu,au zis brici frate,cat de prost eram, nu te credeam laughing.Mai am un italian batran, ala toata viata a folosit numa wind, pana si-a luat un imac, acu zice ba dar idot mai eram laughing. Deci eu spun din exp nu din auzite, spun ceea ce a folosit si stiu f bine diferentele.Bine ca eu vorbesc aici nu dOara de soft ci si de calculator.

| sierra1 a răspuns (pentru relian):

Mai spune-i omului că:
- îi trebuie alt pc/laptop (pe ăla pe care-l are nu merge MacOs)
- totuși nu e ferit de viruși http://zona.ro/2011/05/virusi-pe-mac-os-x-cum-scapi-de-ei/

| relian a răspuns (pentru sierra1):

Nu stiu ce arati tu, nici nu ma uitai, nu-s curios, eu stiu ca folosesc Apple din toamna lu 2013 si niciodata nu am avut preo problema, deci nu virusi ori alte probleme.
Oricum are nevoie de alt calculator mai mult ca sigur laughing

| sierra1 a răspuns (pentru relian):

"are nevoie de alt calculator mai mult ca sigur" - obligatoriu!

îți trimisei linkul (păcat că nu te uitași - e bine să fii curios) să vezi că nu ești scutit de viruși. Pa-pa!

| relian a răspuns (pentru sierra1):

Nus curios de linkuri pet ca acolo oricine poate posta orice, deci eu ma iau dupa fapte, dupa ce am in fata.Deci eu am un Apple din 2013, de atunci nu am avut nici o problema cu el de nici o natura.Mai am inca v reo 4-5 prietenii care tot Apple au si la fel,nu au av ut nici o problema niciodata.
Mai am ceva amici care au calc cu wind,m-am saturat sa merg la ei sau ei la mine sa le repar junghiurile,ba au luat virusi,ba e slow,ba s-a oprit nu mai vrea sa mearga a inghetat,tot timpul probleme.Ce zic eu aici de Apple toti cunoscutii de care spun nu au absolut nici un antivirus.
Eu am fost la Apple la magazin, magazinul lor este pe drum de unde locuiesc eu, am intrebat am nevoie de antivirus? Au spus nu, nici nu avem asa ceva laughing.Am spus uite am vazut pe net antivurusi pentru Apple, am vazut programe care curata calc Apple bla bla.A spus sa imi vad de treaba sa nu instalez nimic, iar dac a am probleme sa merg la ei.Deci nu am avut nici o problema, am un imac si un macbook pro, ambele absolut nici o problema.De aia am spus nu-s curios de nici un link,acolo poti veni tu sa comentezi,poate veni oricine.
Eu de regula is Toma,nu cred pana nu vad laughing.
Teleffon la fel am numai Apple,inainte a folosit de toate brandurile,eram si eu capos ca multi altii, ce Apple frate, platesti la aia firma laughing pana in ziua cand am zis ok hai sa iau, apoi sincer am zis sa nu mai aud de alte telefoane de alte calculatoare laughing.
Asa cand nu am ce face, ma duc la magazinul lor, ti-am zis e langa mine.Ma uitam veneau oamenii cu laptopuri cu imac in geanta aia carton ce este.Zic mai sa fie, inseamna ca astia au mari probleme, mi-am zis eu in gand, asta dupa ce am luat imacu

Zic ia stai frate sa intreb lumea.Intreb o femeie dar de ce vii cu macu inapoi? Zice pai sa invat, aici e gratis ne invata cum sal folosim laughing pafff zic pai toti astia de aia sunt aici? Zice da venim cu calc noastre si cei de aici ne arata cum sa butonam laughing

Deci eu cand povestesc ceva pe aici spun din experienta.
Am vazut nu mai auzeam bine la iphone, de abia se mai auzea.ERam la ei la magazin, cascam gura pe acolo, zic ia sa intreb.Le zic zice ok da telefonul, in fata mea lau pus la test, au zis da nu se aude, stai cal rezolvam acu.Imediat lau rezolvat, sita aia de la difuzor era plina de scame, a curatat, mi-a facut proba se auzea de a surzea laughing mia rezolvat problema, asta moca, deci telefonul nu e in garantie nu nimic.Deci daca am o problema si nu trebuie sa puna piese e moca laughing arata si mie la care e asa?
Caand apare un windows nou e cumva moca? Da moca daca iei piratat pe net.La Apple orice update e moca, orice OS e moca laughing
Deci cum ramane cu platesti frma? Hai sa fim seriosi.Cum arata un laptop Apple de la cel mai mic surub la design si pana la display,cum se vede,nu mai spun cum ruleaza,pai arata tu mie unu asa cal maninc laughing.
Sa iti zic ceva. Daca ai vazut deja f multi oamenii pun accet pe orice,chiar si pe ambalaj laughing serios vorbesc,cutiile de la aiphone se vand laughing la tti le place ambalaju, la toti le place cum arata un iphone, totu este perfect incadrat, de la surub la orice, nu exista imperfectiuni, totu e tras la micron laughing.
Pe mine chestiile astea ma face happy si pe multi altii.Este daca vrei un exemplu cu o fata.Tie ce fete iti plac? Sa nu spui ca nut place o fata frumoasa,o fata cu fundul bombat,cu tate frumoase,frumoasa la fata,si pe deasupra si desteapta laughing arata mie unu care zice ca n-ar vrea asa o femeie si eu ma fac popa laughing deci la fel sta treaba si cu lucrurile.
Nu a spus nimei ca Apple e cel mai performant la procesoare,sau la camere foto,dar un telefon,un calculator trebuie privit in ansmblu lui,are soft,are design toate astea conteaza,materialele din care este facut este de cea mai buna calitate.
Daca voi nu vedeti chestiile astea,daca voua nu va place decat ca femeia trebuie sa munceasca si sa faca curat,mancare, daca nu conteaza cum arata e ok, fiecare cu cei place laughing
Apple este compania cu cei mai multi bani cash, Apple are mai multi bani cash decat toata america, ma refer ca stat, deci are mai multi bani cash decat statu american laughing asta arata ca se pricep la business

asta arata ca ei au stitu ce sa faca si cum sa faca un produs sa le aduca bani.Pana la urma o tara o companie sta bine, este bogata pentru ca face lucuriri care le poate vinde, pentru ca aduce profit nu?

| sierra1 a răspuns (pentru relian):

Relianule ești oaceum contradictoriu în ce zici:
- deci eu ma iau dupa fapte, dupa ce am in fata
apoi:
- A spus sa imi vad de treaba sa nu instalez nimic

In fine. E un nu am Mac, nu cunosc pe nimeni care are mac dar nu mă convingi că macul e mai bun ca windowsul. Dacă ar fi așa, spune de ce doar 6% din calculatoarele lumii au MacOS și 90% au Windows?
Dar cum spui: "ok, fiecare cu cei place "

| relian a răspuns (pentru sierra1):

De ce mai multi folosesc wind? Simplu,pentru ca sunt mult mai ieftine si pentru ca cei mai multi joaca jocuri,aia e tot laughing
Eu nu incerc sa te conving pe tine sau pe nimeni de nimic,am spus doar cum sta treaba,asta din ce am experimentat. Daca tu nu ai mac,nici cunoscuti nu au,cum de poti afirma ca wind e mai bun,in ce baza?
Eu spun ca OS e peste wind cu foarte mult,dar nu trebuie sa te iei dupa ce zic eu,cel mai indicat este sa folosesti un Apple,apoi iti poti da cu parerea.
Nu e vina astora care fac jocuri ca le fac sa ruleze numa pe wind. Windows este slab rau, nu am nimic cu ei, am rulat wind f multi ani, deci stiu f bine ce spun.
Bine ca daca ai calculatoru sa joci jocuri normal ramai pe wind, eu nu-s curios de jocuri, deci in afara de jocuri Apple este superior lui wind la orice capitol.Dar si la jocuri nu e vina lu apple.Si Facebook de ex enu sia updatat sitele sa mearga 100% pe un Apple, trebuie nu stiu ce rahaturi sa intru cu firefox cu mozila pe Facebook sa pot vedea la webcam, asta e magarie, e vina astora de la Facebook, nu este vina lu Apple.

| LPCTSTR a răspuns:

Linux.