| SorinELoo7 a întrebat:

Un prieten care a avut net de la Romtelecom si-a bagat astazi net de la RCS-RDS. Problema e urmatoarea: Ce placa de retea trebuie sa-si instaleze pentru a avea acces la Internet, deoarece CD-urile originale nu le mai are si nici nu mai stie marca placii de retea? Ce poate face in privinta asta? Astept raspuns cat mai repede!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata instalate driverele la placa de retea merg pentru orice provider de internet, nu are nicio treaba ISP cu driverele din placa ta de retea.

Daca ai reinstalat cumva windows ul atunci cauti frumos modelul placii de retea, il gasesti cu diverse programele si downloadezi driverele de pe site ul producatorului.

| sdhashsah a răspuns:

Treaba sta in felul urmator, daca nu reinstalat windowsul, si inainte i-a mers netul de la romtelecom pe windows atunci va merge si de la rds doar ca trebuie facuta o setare PPPoE. Daca i-a mers cel de la romtelecom inseamna ca driverele le avea instalate. Uite cateva tutoriale despre cum se face o astfel de conexiune.
http://www.google.ro/......http?/cse
Iar driverele le gasesti pe pagina producatorului placi de baza, te uiti in carcasa si vezi ce scrie pe placa de baza, va scrie producatorul si o serie.

| dorelmarc a răspuns:

Daca.E.PE.LAPTOP.cauti.driveurile.dupa.seria.de.pe.spatele.carcasei

| SorinELoo7 explică (pentru dorelmarc):

Are PC.

| dorelmarc a răspuns (pentru SorinELoo7):

Scri.pe.siteurile.de.driver.configuratia.pc-ului.si.bafta

| SorinELoo7 explică (pentru dorelmarc):

OK. Sper sa ma ajute aceasta informatie!

| KodrutZ a răspuns (pentru SorinELoo7):

NU, nu o sa te ajute, fiindca ai mentionat deja ca prietenul tau nu mai stie ce placa are. Trebuie sa ia frumos un program gen CPU-Z, Pc-Wizard sau Aida64 si sa vada CE placa de baza/retea are, dupa care sa isi gaseasca frumos driverele pe net si cu asta basta. Ideea e ca trebuie configurata conexiunea PPPOE, daca avea placa de retea functionala inainte, o sa mearga si acum la fel.