| resemnat a întrebat:

Sal tuturor!

De cand am calculator si internet tras de la un vecin cu un cablu de 60 m, ma lovesc de urm problema care implica placa de retea si USB din spate si cele din fata. Sa va dau 1 exemplu: eu sunt conectat la internet, iar cand introduc 1 stick sau 1 cititor de carduri microSD,
netul nu mai functioneaza corect ca si cum acesta ar fi limitat (adica daca vreau sa deschid google.ro sau oricare alt site, nu se mai deschide nimic...desi el este in continuare conectat).
Deci daca vreau sa navighez pe net si in acelasi timp sa copiez ceva pe stick sau sa iau de pe el nu merge (netul nu merge).
Ca sa remediez situatia trebuie sa scot cablul de net, intru in "Device Manager", dau "Disable device" la placa de retea, astept cateva secunde, bag cablul de net inapoi, apoi dau "Enable device", iar dupa aia merge asa cum trebuie!
Sincer, m.am cam saturat sa tot reiau pasii de mai sus care dureaza ceva timp. Este ca si cum ar fi un conflict intre placa de retea si USB-urile din spate.

Si inca ceva:
Nu am probleme cu netul cand folosesc USB-urile din fata! Totusi aleg sa folosesc USB-urile din spate deoarece la cele din fata nu am aceeasi viteza de transfer ca la cele din spate.
Aceiasi pasi de sus trebuie sa ii urmez si atunci cand jos in bara imi arata ca e "Limited or no conectivity"

Intrebarile mele sunt:
- ce ar trebui sa fac sau unde ar trebui sa intru astfel incat sa nu mai fie confict intre placa de retea si USB-urile din spate?
- de ce viteza de transfer la USB-urile din spate e mai mare decat a USB-urilor din fata si daca se poate face ceva astfel incat si cele din fata sa mearga la fel de repede?
- cumva sa fie de la windows si astfel sa fie nevoie sa instalez o alta versiune de windows 7?

Specificatiile sistemului:
- SO Windows 7 Ultimate SP1 (Version 6.1, Build 7601) pe 32-bit
- CPU Intel Pentium E2160 Dual Core 1800 MHz
- MI 2GB DDR2
- placa de retea VIA Rhine II Compatible Fast Ethernet
- internet Romtelecom ClickNet 2 MB

Imi cer scuze pentru lunga poveste dar am ales sa fie cat mai detaliata pentru a fi pe intelesul tutror!

Funda!

2 răspunsuri:
| vali20vali20vali20 a răspuns:

Din păcate, ceea ce faci tu e ilegal. Conform contractului, nu au voie ca 2 familii să folosească același abonament. Un sfat: cablul RJ45 (adică cel de rețea, Ethernet) poate fi de proastă calitate (Cat 5e RJ45), distanța reprezentând astfel problema. Dacă ai însă un cablu Cat 7 RJ45, atunci reinstalează WIndowsul și/sau driverul de rețea și vezi ce se mai întâmplă. Și ia-ți abonament la net, omule! (Sursa: revista CHIP, ianuarie 2011)

| tr3ig a răspuns (pentru vali20vali20vali20):

Fazacu ilegalitatea pe care o spui tu, frate suntem in Romania, totusi las-o mai moale. vrei sa stii de fapt care e adevaru. internetu se plateste pe o singura statie. daca tu ai mai multe statii in casa ( statii = calculatoare) trebuie sa platesti pentru fiecare in parte chiar daca ai un singur abonament. la fel cum se face la antenele parabolice de la docle sau care mai au. atata timp cat ei pun la vanzare aparate cu mai multe iesiri nu are nimeni nici o treaba cui dai tu net. eu am avut net cu vecinu 5 ani de zile de la romtelecom si nu am avut nici o problema. si iei stiau. asa ca daca stii sa iti tii ciocu nu zice nimeni nimicwinking