| crackster a întrebat:

Urgent, as vrea sa stiu ce oferte de internet pentru laptop/desktop sunt la orange si daca exista o oferta de internet cu trafic nelimitat (fara cost suplimentar sau scaderea vitezei la 128kbps dupa ce depasesc un anumit trafic).
Dau funda cui ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| LiviuCris a răspuns:

Sincer nu prea ai ce sa faci deoarece se pune problema de jucat jocuri online si download.Singurul pachet cu trafic mare este Orange Colibri 25(25 Euro pe luna)...eu zic ca nu se merita! Mai bine vorbesti cu cei de la Romtelecom DIN NOU si suporta TU toate cheltuielile de instalare!

3 răspunsuri:
| LiviuCris a răspuns:

De ce doresti internet de la Orange? Sunt alte firme care ofera internet de mare viteza! Sfatul meu este sa te feresti de Upc! Inca ceva daca ai laptop si esti genul care sta in pat poti foarte simplu sa iti cumperi si un router wireless si poti sta linistit in pat!

| crackster explică (pentru LiviuCris):

Ideea e ca eu sunt undeva la tara si sunt la 300m de reteaua de internet prin fir. M-am certat aproape 2 ani cu cei de la romtelecom sa vina dar nu am ajuns la nici o solutie. Pana acum 2 ani am avut internet tot prin Orange dar unde sunt eu acum nu era 3G ci GPRS. Mergea foarte prost ( descarcam cu maxim 10 kb/s) dupa care m-am mutat la Digi net mobil, la inceput mergea binisor ( adica 25-40 kb/s) dupa care a scazut viteza treptat (cred ca din cauza traficului) si am ajuns ca in momentul asta sa downloadez cu maxim 4-7 kb/s iar sambata si duminica nu merge nici google. Din decembrie cei de la Orange au pus 3G in zona mea si am auzit ca merge destul de bine.
Vreau internet cu trafic nelimitat pentru ca stau destul du mult la calculator, joc jocuri online, downloadez, asa ca nu am ce face 1-2G de trafic, mai ales ca la acea viteza as termina traficul in maxim 2-3 zile.
Ce ma sfatuiti sa fac?

| crackster explică (pentru LiviuCris):

Am discutat si cu ei pe tema asta, dar au spus ca in cazul in care nu va merge (fiind distanta prea mare) voi trebui sa platesc in continuare abonamentul, conform contractului timp de 2 ani. Intre timp m-am mai informat si am vorbit cu cateva persoane care stau la 400-500 m de retea si au suportat cei de la romtelecom toate cheltuielile ( cablu). Am fost la romtelecom sa vorbesc din nou cu ei si cand m-au cautat pe calculator scria ca distanta dintre mine si retea este de 500 m, limita fiind de 400, iar distanta reala este de 300m.

| LiviuCris a răspuns (pentru crackster):

Sincer nu prea ai ce sa faci deoarece se pune problema de jucat jocuri online si download.Singurul pachet cu trafic mare este Orange Colibri 25(25 Euro pe luna)...eu zic ca nu se merita! Mai bine vorbesti cu cei de la Romtelecom DIN NOU si suporta TU toate cheltuielile de instalare!