| TwoButterfly a întrebat:

Va rog frumos, care are cunostinta de asa ceva si ma poate ajuta. Astazi cand am deschis calculator, am gasit in dreapta jos al monitorului o alerta de la Microsoft Genuine Windows, este sub forma de mesaj You may be a victim of software counterfeiting. This copy of Windows did not pass Genuine Windows validation. Habar nu am ce este si nici nu reusesc sa scap de alerta asta, sau poate trebuie sa fac ceva si eu nu stiu. Va rog frumos sa ma ajutati.
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Msk, salutare. inclin sa cred ca nu are licenta cumparata. de aceea am si scris ca pirateria nu e acceptata pe TPU.
in plus, in tarile civilizate un pc sau laptop pe langa faptul ca e ceva mai ieftin, si are 2 ani garantie, vine cu o licenta de windows in acelasi pret.
in plus la pretul de 250 euro pentru o licenta e cam piperat pentru salarii de 6 milioane lei. cati locuitori ai tarii noastre crezi ca isi permit sa cumpere o licenta Microsoft. in final concluzia e ca insusi ei incurajeaza pirateria prin preturile practicate.
o zi buna sa ai.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Lasa-mi un id de yahoo si vorbim. aici subiectele de peraterie sunt sterse de catre administratori. si tu ai nevoie de validarea unui sistem operativ de plata:
Microsoft.

| MskDesign a răspuns (pentru gelu1970):

Salutare! Inainte sa iti lase id, mai bine sa il intrebamdaca are licenta cumparata, caci aceasta problema am gasit-o la un client de al meu si avea licenta originala.Noi am sunat la sediul Microsoft din tara in care sunt si ia-u dat alta license key.

| MskDesign a răspuns (pentru gelu1970):

Da,aici ai dreptate, dar m-am gandit ca totusi ar fi bine sa il intrebam.
O zi buna si tie!

| gelu1970 a răspuns (pentru MskDesign):

Msk, salutare. inclin sa cred ca nu are licenta cumparata. de aceea am si scris ca pirateria nu e acceptata pe TPU.
in plus, in tarile civilizate un pc sau laptop pe langa faptul ca e ceva mai ieftin, si are 2 ani garantie, vine cu o licenta de windows in acelasi pret.
in plus la pretul de 250 euro pentru o licenta e cam piperat pentru salarii de 6 milioane lei. cati locuitori ai tarii noastre crezi ca isi permit sa cumpere o licenta Microsoft. in final concluzia e ca insusi ei incurajeaza pirateria prin preturile practicate.
o zi buna sa ai.