| withoutme a întrebat:

Va salut. vreau sa ma angajez ca admin de sistem, dar nu am experienta.asa cam cu ce se mananca stiu cat de cat.intrebarea mea este : daca gasesc sa fac undeva practica platita sau neplatita, se considera experienta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca se considera experienta, dar pentru admin de sistem si aici vorbesc de ceva serios (nu ca instalezi windows uri la pravalia din colt) ai nevoie de cunostinte serioase de linux, windows, retelistica, securitate

| withoutme explică (pentru suntserios):

Niste detalii despre ce si cat ar trebuie sa stie un admin entry level imi poti da? o seara buna.

| suntserios a răspuns (pentru withoutme):

Sa instalezi un SO, sa configurezi un server, sa instalezi si configurezi un server de mysql, apache.

sa manageruiesti o retea de net, sa instalezi aplicatii diverse si cel mai important partea de securitate (firewall, tool uri de securitate, drepturi, useri...)