| iulia_5567 a întrebat:

Vreau sa conectez laptopul la lcd, ambele au iesire hdmi. Am incercat cu un cablul hdmi - vga si nu a mers. Imi trebuie alt tip de cablu sau este vreo problema la setari?

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Daca ai iesire HDMI si la laptop atunci ai putea sa incerci cu un cablu cu ambele mufe HDMI, daca nu atunci e perfect cel pe care il ai.
Dupa ce ai conectat cablul la televizor si la calculator, din telecomanda trebuie sa selectezi la televizor iesirea HDMI (e ca si cand ai comuta pe alt canal, trebuie sa ai butonul "Source" pe telecomanda sau ceva de genul). Dupa ce ai mutat pe iesirea HDMI, in calculator intri in "Start" - Control Panel, de aici in meniul "Appearance and Personalization" si de aici in meniul "Personalization" care e primul in lista, ai mai multe submeniuri gen "Change desktop background", "Change colour scheme" si "Adjust screen resolution". Intri pe "Adjust screen resolution" si apoi ti se deschide o fereastra mica in care vei avea un chenar cu cifra 1 scris in el si un chenar mai mic cu cifra 2 care este inactiv. Char sub aceste chenare exista un camp in care este scrisa denumirea monitorului pe care il folosesti. Dai pe sagetica din dreapta lui ca sa ti se deschida in jos lista cu monitoarele disponibile si de aici alegi monitorul 2 care ar trebui sa aiba denumirea televizorului tau dupa care faci click pe butonul "Apply" din creapta jos a ferestrei si setarea a fost aplicata. Ca sa intri mai usor in acest meniu, poti sa dai click dreapta in gol pe desktop, ti se deschide lista cu "New", "Refresh" etc. iar jos de tot trebuie sa ai "Personalize". Dai click aici, te duce intr-o alta fereastra de unde selectezi meniul "Display settings" si ti se deschide aceeasi fereastra de care spuneam mai sus, unde vei urma aceeasi pasi. Multa bafta!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai nevoie de un cablu la fel cum are monitorul de PC care duce la unitatea centrala (cel cu multi tepi) HDMI e doar pentru PS3.

| craniul a răspuns:

Normal... ca iti trebuie cablu hdmi. ce sa faci cu vga?