| Frank51 a întrebat:

Vreau sa imi fac 2 boxe homemade, ce difuzoare sa folosesc, pe 10 sau 12 inch? care se aude mai "fain"? ce tweetere, ce filtre. Niste site-uri cu toate astea? Am vazut mivarom, dar mi se par prea ieftine produsele.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

50W pe canal (cine stie la ce THD si intre ce frecvente) mie nu mi se par de ajuns ca sa miste niste difuzoare asa mari (cel putin sa le miste corect). Camera e destul de mare pentru niste difuzoare mai mari, insa daca e netrata si plina de mobila, vei avea noduri de bas, bubuieli aiurea, goluri si alte efecte "daunatoare". Nu stiu cum iti poti da seama de calitatea audio pe youtube - poate n-am descoperit eu "magia" asta.

Un proiect DIY eu nu l-as incepe cu sub 3000 lei buget. Si nici macar acolo n-as fi sigur ca ar iesi ceva bun. Insa am vazut proiecte care pareau decente si la bugetul acela (incinta copiata dupa Proac, difuri SEAS de 6.5cm). Cu difuzoare mai mari, daca vrei sunet bun, probabil creste destul de mult pretul. Mai ales ca ai nevoie de un proiect pe o incinta mai mare. Cauta pe forumuri incinte copiate dupa Proac, sunt cel mai simplu de realizat pentru un rezultat decent.

Daca ai bugetul de sub 2000 lei, eu iti recomand boxe din comert, chiar si de tipul floorstand daca vrei un sunet ceva mai autoritar si sacrifici din rezolutie. Desi nu exclud posibilitatea ca un proiect DIY bun sa iasa bine si cu un astfel de buget. Dar cu difuri Mivarom si cutii facute dupa ochi, fara masuratori si documentatie, iti spun 100% sigur ca va iesi ceva mai slab decat un floorstand ieftinut (si mentionez ca nu-s tocmai fanul floorstandurilor ieftinute).

4 răspunsuri:
| Frank51 explică:

Amplificare am 2x50wRMS, camera 22mp, bugetul inca nu stiu, de la sunet vreau doar sa se auda bina, nu vreau performanta deloc, sa fie decent, un bass placut, si un sunet bun. Am vazut multe clipuri pe youtube cu difuri de pe mivarom, si mi s-au parut ''acceptabile'', mai ales la pretul ala. Nu stiu ce sa fac, sunt nedumerit, nu vreau sa exclud achizitionare unor boxe gata facute, dar sunt scumpe.

| Frank51 explică (pentru Utilizator1234):

Totul a inceput cand am pus un difuzor dibeisi de 8'' intr-o incinta, logic incinta nu era calculata pentru difuzorul ala, dar totusi se auzea bine, inca mai am boxa. Si mi-a ramas mie imprimat in minte faptul ca ''arunc un dif intr-o incinta si gata'', dar de fapt nu este asa. Mersi ca mi-ai deschis ochii. Dar, asa cum s-a intamplat cu diful ala, este foarte posibil sa nimeresc si la astea care vreau sa le fac, ca la pretul asta, eu zic ca nu e pierdere.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Frank51):

Daca s-a intamplat sa 'nimeresti sa sune bine, e norocul tau. Eu nu ma bag peste nimic ce n-am ascultat sau peste ce n-am destule informatii tehnice. Daca nu te grabesti, incearca niste forumuri de specialitate. Poti incepe cu CGF; pe sectiunea Audio este un topic cu DIY. Si mai important, asculta cat mai multe scule cu putinta si axeaza-te pe proiecte DIY ca sa-ti formezi urechea. Nu evita nici sculele din comert. Eu sunt de acord cu proiectele DIY intr-o oarecare masura dar pentru mine, care n-am dedicatia necesara si nici cunostintele tehnice necesare, cea mai viabila solutie raman sculele din comert. Insa cand vorbim de bugete foarte mari, un proiect DIY bun iti salveaza multi bani.

Repet, daca iti place sunetul, de cele mai multe ori boxele vor fi trase in jos de camera, fie ca vorbim de boxe de 1000 lei sau de 1000000 lei. Incearca pe cat posibil sa adaugi un minim de tratament in regim DIY ca-i ieftin si face o diferenta enorma (capcane bas in colturi si panouri de difuzie/reflexie in punctele primare sunt indeajuns). Daca vrei sfaturi in acest sens te pot ajuta cu proiectele facute de mine.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Frank51):

50W pe canal (cine stie la ce THD si intre ce frecvente) mie nu mi se par de ajuns ca sa miste niste difuzoare asa mari (cel putin sa le miste corect). Camera e destul de mare pentru niste difuzoare mai mari, insa daca e netrata si plina de mobila, vei avea noduri de bas, bubuieli aiurea, goluri si alte efecte "daunatoare". Nu stiu cum iti poti da seama de calitatea audio pe youtube - poate n-am descoperit eu "magia" asta.

Un proiect DIY eu nu l-as incepe cu sub 3000 lei buget. Si nici macar acolo n-as fi sigur ca ar iesi ceva bun. Insa am vazut proiecte care pareau decente si la bugetul acela (incinta copiata dupa Proac, difuri SEAS de 6.5cm). Cu difuzoare mai mari, daca vrei sunet bun, probabil creste destul de mult pretul. Mai ales ca ai nevoie de un proiect pe o incinta mai mare. Cauta pe forumuri incinte copiate dupa Proac, sunt cel mai simplu de realizat pentru un rezultat decent.

Daca ai bugetul de sub 2000 lei, eu iti recomand boxe din comert, chiar si de tipul floorstand daca vrei un sunet ceva mai autoritar si sacrifici din rezolutie. Desi nu exclud posibilitatea ca un proiect DIY bun sa iasa bine si cu un astfel de buget. Dar cu difuri Mivarom si cutii facute dupa ochi, fara masuratori si documentatie, iti spun 100% sigur ca va iesi ceva mai slab decat un floorstand ieftinut (si mentionez ca nu-s tocmai fanul floorstandurilor ieftinute).

| Utilizator1234 a răspuns:

Depinde de foarte multe aspecte. Ai amplificarea necesara sa-ti miste drivere de 10" sau 12"? Ai camera necesara (spatiu si tratament acustic) pentru a lasa niste difuzoare asa mari sa se "desfasoare"? Care-i bugetul? Care-i proiectarea incintei pe care o copiezi? Ce urmaresti de la sunet?

Daca raspunsul la intrebarile de mai sus ti se par irelevante sau intrebarile in sine ti se par irelevante, atunci voi presupune ca vrei sa faci un proiect de "bubuiala si galagie" sa ai sunet de zgomoteca in casa. Caz in care n-am cu ce sa te ajut, ca nu ma pasioneaza subiectul.

Mivarom sunt niste cartoane de 2 lei. Daca urmaresti calitatea sunetului reprodus, cauta Scanspeak, Visaton, SEAS, etc.