| Dorinel_Cipri_1998 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpăr un calculator pentru gaming,si eu nu stiu ce voltaj trebuie sa ai ca sa nu ti se ardă componentele din el e posibil când îl bag in priza,fix atunci sa se ardă,sau in timp, pentru ca eu stau la tara si nu stiu ce flux de energie îmi intra mie in casa (240)? Iar acel calculator cere 700 de w un sfat va rog.;/
si asa uneori mai avem căderi de tensiune,si cu socul cu care poate venii înapoi,poate sa-l, arda e posibil?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Deci UPS, clar. http://www.pcgarage.ro/ups/apc/be700g-gr/ - asta sau alt APC care iti face cu ochiul. Restul sint niste rahaturi cu foarte putine exceptii. Am avut destule, stiu despre ce vorbesc. Daca tot veni vorba de calculator pentru gaming... citi bani ai la dispozitie pentru configuratie fara UPS si ce componente pastrezi (monitor, unitate optica, etc)?

| ombladon a răspuns:

Vai de cozonacul tau, in primul rand Voltaj este o trupa, ce vrei sa zici tu este tensiune, adica la priza ai 230V, acei 700W ai sursei se refera la puterea consumata de sursa, iar tensiunea ei de alimentare este tot 230-240V...

| ombladon a răspuns:

PS: poti pune orice PC in orice priza, indiferent de puterea sursei (cat timp nu depaseste 2KW)...

| UnTipMisto a răspuns:

Iati un UPS cu stabilizator de tensiune si nu-ti mai faci griji, alimentarea pc ului se face la 220-240 50hz

| Gabau a răspuns:

Salut,
Daca esti in cautarea unui laptop sau desktop pentru gaming, poti intra pe http://www.laptopuri-ieftine-noi.eu/ Acolo sunt prezentate informatii e te-ar putea interesa.
In priza ai 220 V, curent alternativ. Daca esti sigur ca sursa de 700 w face fata consumului de curent al componentelor o poti cumpara linistit.
Pentru a preveni stricarea calculatorului iti poti cumpara si un UPS.