| Ercjiaai a întrebat:

Am un S4 Mini, si am o problema la baterie. Aceasta se descarca foarte repede. Am pornita si economisirea energie, am si o aplicatie care salveaza durata de functionare a bateriei dar aceasta se consuma foarte repede. Daca las telefonul noaptea se consuma 30-35% din baterie doar in stand-by. Ce pot face? Mentionez ca telefonul se incarca de la 0% la 100% in 1 ora si jumatate.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, doar ca la tableta.E tot pe mod economic si am facut tot ce trebuie ca sa tina si in 20 min. se descarca! Daca ai garantie schimb o. Vreau si eu sa o schimb vara asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care ai schimbat ROM-ul si ai facut Root, descarca o aplicatie de calibrare a bateriei si pentru rezolvarea duratei acesteia. Mie mi-a rezolvat problema si imi tine de doua ori mai mult la tableta. Fa exact cum scrie acolo, la instructiuni.

Daca nu ai schimbat ROM-ul si nu ai Root, iti recomand sa mergi fie cu telefonul in garantie la service, unde iti va schimba bateria gratuit. In caz ca ai depasit utilizarea pe timp de un an a telefonului, trebuie sa cumperi una noua. Ai grija, la bateriile smartphone-urilor noi trebuie sa scoti telefonul de la incarcat odata ce ajunge la 100%. Eu folosesc DU Battery Saver PRO (am platit pentru ea, exista si versiunea free), care ma anunta odata ce e incarcat sa il scot. happy

| hp8510p a răspuns:

30-35%...cam mult.Credeam ca s3-ul meu are bateria varza(se consuma cam 5% peste noapte).Cu ce incarcator il incarci? Folosesti telefonul in timp ce se incarca? Chiar daca il lasi la incarcat seara si il scoti dimineata nu este o problema, incarcatorul opreste alimentarea cand bateria este incarcata.Da-i o resetare din fabrica

| DarkAndDreary a răspuns:

Obisnuiesti sa-l lasi la incarcat peste noapte?

| Ercjiaai explică (pentru DarkAndDreary):

Da

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ercjiaai):

Atunci asta e problema. Overcharge.
La bateriile Li-Ion nu trebuie sa-l lasi la incarcat cand bateria e 100%.

| Λησηумσцѕ a răspuns:

Pai alta solutie in afara sa schimbi bateria nu vad. Poti sa iti cumperi baterie noua ori de unde ai cumparat telefonul ori din alte magazine de telefoane. Pretul unei baterii difera de la un telefon la altul. Ca de reparat bateriile nu se repara oh go on
P.s: bateria sa fie la fel ca asta pe care o ai (iti recomand eu acum faci cum doresti)
Sper ca te-am ajuta.
Ceau!

| Gabyro1992 a răspuns:

Si eu am cumparat acelasi telefon acum doua saptamani si am aceeasi problema. Ajutati-ma va rog mult sad sad. Daca merg cu garantia s-ar putea sa imi de alta baterie? Ajutati-ma va rog din suflet!

| MrBiology a răspuns:

Daca este nou, in maxim o luna isi revine la normal. Daca nu, vezi daca nu este bateria umflata. In acest caz SCHIMB-o, daca nu vrei sa iti explodeze-n buzunar. O alta cauza ar fi aplicatiile din fundal( widget-uri, fundaluri animate, aplicatii gen Screen Locker sau internetul)

| petrescuraluca a răspuns:

Aceasi problema ca si tine o am si eu cu acelasi telefon. La o saptamana dupa ce l.am cumparat am fost la reprezentanta, zice ca ar fi de la aplicatii. Pe mine ma tine o zi