| Tiberiu_Andrei_1997_8ulq a întrebat:

Am un Samsung J3 2016 și recent am introdus un card SD de 4 GB în el.
Spațiul de pe card e gol dar pe card nu pot stoca nimic.
Dacă vreau sa instalez o aplicație imi spune că am spațiu insuficient.
Dar cardul este complet gol.
Ce aș putea face?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Card-urile SD sunt pentru STOCARE (de documente, poze, filme, muzica etc.)
Pe card-ul SD putine aplicatii se pot instala (partial) si doar la anumite telefoane.

Pentru a avea mai multa memorie pentru aplicatii, trebuie sa MUTI toate filmele, muzica, pozele, documentele etc. din memoria interna pe card-ul SD.
De asemenea, trebuie sa stergi aplicatiile ne mai dorite, pentru a elibera spatiu.
Poti folosi si aplicatii de "facut curat" in memorie, cum este CCleaner.

O alta varianta este sa-ti schimbi telefonul la unul mai performant.

| mihai69 a răspuns:

Să dezinstalezi alte aplicații pe care nu le folosești.
Nu toate telefoanele instalează aplicații pe card, Samsung fiind cel mai bun exemplu în acest sens.
În plus, cele care totuși permit asta, tot au nevoie de ceva spațiu și în memoria internă - unele fișiere nu se pot pune decât acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Muta manual pozele si alte bazaconii de pe telefon pe card. Cel mai probabil nu suporta versiunea de Android pe care o ai sa instalezi direct pe card.

| gelu1970 a răspuns:

Pe card poți stoca foto, video, documente.
Ai nevoie de stocarea telefonului.
Pe viitor când cumperi un telefon să îți amintești asta.
Spațiu de stocare mare. Slot card e egal cu zero.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Dacă nici altceva nu poți descărca pe card, probabil setările cardului trebuiesc schimbate, dar nu știu cum, și eu am aceeași problemă.

| Alexandru390 a răspuns:

Bună. Și eu am avut în trecut acest telefon. Problema e că pe card nu prea se pot instala aplicații. Doar în cazul în care vrei să le muți memoria aplicațiilor în card dar toate aplicațiile rămân pe stocarea din telefon. Pe card poți muta însă sau poți pune fotografii și videoclipuri sau dacă ai documente le poți și pe alea dar cum am zis, pe card muti doar memoria aplicației. Nu poți muta aplicația cu totul. Telefonul acesta are oricum puțină memorie. 8 GB memorie interna din care doar mai mult de un sfert ai disponibil. Eu când instalam ceva puteam decât 4-6 aplicații.