| Mirela67 a întrebat:

Bună! Acum o săptămână m-a sunat cineva cu un număr de telefon din România și am răspuns, dar nu a spus nimic și după 4 secunde a închis. Apoi m-a mai sunat o dată,imediat după ce a închis, dar nu am mai răspuns. Mâine m-a sunat iar și iar nu a zis nimic și a închis, apoi a mai sunat peste 2 zile, dar nu am mai răspuns.Nu a sunat la ore târzii, dar a sunat și nu a spus nimic și a închis. Astăzi m-a sunat cineva sau poate tot aceeași persoană de pe un alt număr de telefon și am zis să răspund să văd dacă spune ceva și la fel, nu a spus nimic și a închis după 9 secunde.Și cel de-al doilea număr e tot din România,deci,nu cred că e vorba de vreun hacker sau ceva. Dar totuși,aveți idee ce să fac sau cum să fac? Că dacă nu răspund, sună de pe alt număr de telefon și n-am cum să nu răspund, că poate e ceva important. Dar ce e ciudat, e că nu spune nimic.Nu știu, ce ar trebui să fac? Cum ar trebui să procedez?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Mâine zi m-a sunat iar și iar nu a zis nimic..."

Adica te-ai teleportat in viitor si ai raspuns "maine zi"?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Apai ma @ValentinMihai78
cum dracu sa deranjezi politia ca a sunat unul si nu a raspuns pe urma?

Hoti de locuinte... alo, suntem in 2024, nu mai exista telefoane fixe. WTF. Si cand ti-am zis ca scrii numai tampenii mi-ai dat ignore.

Bula
| Bula a răspuns:

Procedezi asa cum ai procedat (corect): daca nu spune nimic si inchide (numar necunoscut), atunci inchizi si tu, dupa ce a inchis.
Sa nu faci greseala sa suni inapoi numarul, fiindca poate fi capcana cu numar suprataxat!

| Simpatic a răspuns:

Ce sa faci? sa blochezi numarul care te suna si nu vorbeste, este cu siguranta vreun frustrat din trecutul tau, adica un fost iubit cevawinking

| anonimg a răspuns:

Blochezi numărul respectiv din setările telefonului tău.
Cu un alt număr care te sună și nu răspunde faci la fel.
Si nici nu trebuie să-ți pui prea multe întrebări cine te-ar putea suna. O mulțime de oameni de pe internet, colegi, au numerele noastre.

| Hyperion7 a răspuns:

Blochezi apelurile spam și numerele respective.
Posibil sa fie vreun coleg care face mișto de tine.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sună la poliție și cereți ajutorul pentru această "hărțuire telefonică". Spuneți la poliție numărul de telefon pentru a localiza persoana respectivă.
Această metodă este folosită în mod frecvent de hoții de locuințe. Nu sună seara, căci nu au nevoie. Sună ziua ca să vadă dacă apartamentul, casa este goală.

| KovacsB a răspuns:

Pune numerele aici ca il sun maine si il intreb ce vrea.

| vlllaaddd a răspuns:

Buna, sa faci cum a zis si colegul bulă, si inca ceva

Sa nu spui deloc DA cand raspunzi, ar putea fi tot asa o persoana din asta cu contracte la banca sau mai stiu eu la ce, si ei vor ca tu sa spui da ca sa fie contractele acelea pe tine

Probabil contracte de mii de euro sau mai stiu eu ce

| Bogdan0783 a răspuns:

Fiecare numar de pe care ai primit apel adauga-l pe lista neagra.

| Alexandra73010 a răspuns:

Daca te tot sună în continuu și nu spune nimic atunci blochează numărul.Nu are rost să-ți pierzi timpul gândindu-te la asta.Sunt sigură că face mișto. Sper că te-am ajutat.