| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu telefonul (J5 2017) si anume ca atunci cand sunt acasa nu primesc apelurile pe normal sau mesajele (i-am facut resetare dar unele setari nu au fost schimbate). Atunci cand sunt afara sau in orice alta locatie imi merge foarte bine! Am fost la Germanos si mi-au spus ca e temporara problema, dar nu s-a rezolvat nimic! Stie cineva ce pot face?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Problema nu este din telefonul tau, problema este zona unde locuiesti nu ai ruter acasa? Sa il pui pe wifi, stai cumva la parter? Ai in fața blocului pomi sau ziduri ca acelea ecraneaza semnalul,, si daca pe bloc nu sunt montate antene gsm atunci din cauza asta nu merge telefonul, doar cand esti pe strada merge ca el capteaza semnal de la antenele gsm montate pe blocuri.

| Serena03 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ba da, am router. Mama mea este tot la Telekom dar ea nu are probleme, poate fi sunata. Si nu, nu am antene montate pe bloc si sunt si multi pomi si ziduri in zona.

| flixbuster a răspuns (pentru Serena03):

Router-ul n-are nici o treaba (mai putin cazul in care mesajele sunt pe whatsapp si esti conectata la wireless pentru internet).
Daca mama ta are acelasi model de telefon si ei ii merge si tie nu atunci e telefonul tau de vina - cred insa ca nu e cazul pentru ca zici ca doar tu ai "cartela taiata" (probabil vrei sa spui micro-sim sau nano-sim).
Pe de alta parte, daca mama ta este tot telekom si ea are semnal ok (primeste apeluri, mesaje SMS) atunci cel mai probabil telefonul tau are o problema cu antena gsm - ori este slaba si nu receptioneaza bine semnalul ori este defecta si receptioneaza prost semnalul.

| Serena03 a răspuns (pentru flixbuster):

M-am gandit la faptul ca al ei e un model mai vechi (galaxy s4) si mai mult ca sigur antenele sunt mai vechi iar telefonul meu fiind nou aparut nu merge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie compania de telefonie sa si puna ei antene si amplificatoare de semnal Gsm pe blocul tau. altfel nu va merge nici un alt telefon.

| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil ai o problema de acoprire cu semnal si/sau cu antena gsm. Alt telefon pe aceeasi retea merge bine in acelasi loc? Pe acelasi telefon cu sim de la alta companie ai incercat?

| Serena03 a răspuns (pentru flixbuster):

Sunt singura din casa care am cartela taiata si nu am cum sa incerc pe alt telefon. Exista posibilitatea sa fie din telefon? Ma refer la setari sau ceva, nu stiu

| flixbuster a răspuns (pentru Serena03):

Din descrierea ta pare destul de clar ca ai o problema cu semnalul indoor (ca outdoor zici ca merge ok). Incercam sa aflu daca e din telefon (antena gsm) sau de la furnizor (acoperirea cu semnal in locatie).