| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am un Huawei p40 lite. Și mi-aș dori foarte mult să îmi pot instala google play. Am tot încercat, dar nu reușesc, ați instalat voi recent? Îmi puteți spune cum? Am cumpărat telefonul acum 4-5 luni și sunt foarte mulțumită de el, am o mare parte din aplicatiile pe care le aveam pe vechile telefoane, dar chiar aș avea nevoie de google play.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra din browser-ul telefonului pe pagina Google Play...winking

| NLS a răspuns:

Dan Cadar @ZonaIT
a aratat intr-un clip, pe scurt, cum se face.
Mi se pare ca a folosit metoda clonarii, dar fara un telefon identic, ci cu o arhiva de pe net ce contine direct respectivele pachete.

Eu intentionez sa-mi iau un P40 Pro, dar cred ca ma multumesc cu magazine terte (apkmirror, apkpure) si Petal Search.

| romeo78 a răspuns:

Firma Huawei are restricții în SUA. Din câte am înțeles, am mai auzit, se pare că are interzis a folosi serviciile Google și instalează propriul serviciu, asemănător Google.

| NLS a răspuns (pentru romeo78):

Adevarat, dar se poate instala si GMS, cu anumite trickuri.

Exista chiar mai multe metode, insa una e de preferat.

Cineva a clonat aplicatiile de pe P30Pro, si a creat un pachet pe care l-a pus pe net.
Cu ajutorul aplicatiei Huawei de transfer, poti instala pe noul telefon tot ce trebuie.
Mai exista si clonare folosind un telefon ce inca a primit GMS, in principiu tot P30 Pro...

Se poate folosi o masina virtuala, dar ai doar Android 5.0 in acest caz, si majoritatea refuza aceasta metoda.
Poti folosi Petal Search, sau magazine terțe (apkmirror, apkpure, aptoide).

| GPA a răspuns:

Îți zic de ce nu-ți merg aceste metode. Din cauza update-urilor (OTA) EMUI la ultima versiune. Nu ai știut, însă ar fi trebuit chiar de la bun început să dezactivezi actualizarea automată de sistem, pentru că acum, dat fiind faptul că update-ul respectiv a eleminat orice posibilitate de a-ți instala serviciile Google, îți rămâne să iei imaginea stock OTA (imaginea de sistem adică) să creezi un folder cu numele "dload" fie pe un card SD, fie pe o unitate usb conectată la telefon prin adaptor OTG, iar în acel folder să pui imaginea de sistem, adică pachetul cu extensia update.app.

Dacă-mi poți spune exact ce versiune OTA ai instalată în telefon? La setări -> informații -> număr versiune

| Anamaria9916 a răspuns (pentru GPA):

Nr. versiune: 10.1.0.331(C432E1R6P1) GPU Turbo

| Mete0ra a răspuns:

Se poate dar cam greu.....nu stiu de ce ti-ai cumparat Huawei...dar fiecare cu alegerea sa happy

| NicolaeP a răspuns:

Chiar nu înțeleg de ce sa cumperi Huawei...

| Anamaria9916 a răspuns (pentru NicolaeP):

Deoarece nu lucrez pe un salariu de 1000€ să îmi permit să iau un iphone sau un Samsung. Pot să iau la mâna a doua ( ceea ce am făcut de câteva ori și chiar nu a fost o investiție bună, nu am nimerit bine) sau pot să iau un model veci. Am avut S7edge, am fost mega mulțumită, acum 4 ani. Am avut și A21 și sincer l-am schimbat pe un Huawei ( de care sunt mult mai mulțumită). Personal sunt de părere că diferența de preț între mărcile de telefoane, în mare parte o dau doar pentru nume, dar nu tot timpul și pentru calitatea telefonului.