| ioanaq16 a întrebat:

Am un telefon iPhone. Dacă ma deconectez de la wifi și utilizez datele mobile, atunci când folosesc un cont de socializare, îmi mai poate fi localizat telefonul in vreun fel? Știu ca atunci când te conectezi la wifi, ti se poate afla Ip-ul, dar dacă folosesc datele mobile, se mai poate identifica vreun ip al telefonului sau are telefonul o alta modalitate de identificare? Menztionez ca și din configurări, secțiunea Localizare nu este bifata. Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un telefon se poate localiza atat prin IP de la date mobile, cat si dupa numar, IMEI, etc.

| ioanaq16 explică (pentru Bula):

Se poate localiza prin metodele astea doar de către politie, sau de către oricine altcineva? Mulțumesc!

| Bula a răspuns (pentru ioanaq16):

Localizarea se poate face de orice cunoscator, care are si echipamentul si accesurile necesare.

| ioanaq16 explică (pentru Bula):

Mulțumesc! Se poate afla locația exactă, sau cu aproximație? E același principiu ca și la ip-ul dat de wifi (gen țara, oraș și poate și cartier? sau e mai complicat?

| Bula a răspuns (pentru ioanaq16):

Daca ai GPS-ul activat, atunci se poate afla locatia exacta.
Daca nu ai GPS activat, atunci intai locatia se afla cu aproximatie, dar locatia exacta se poate afla prin metoda de triunghiulare a telefonului.

| ioanaq16 explică (pentru Bula):

Ok, mulțumesc mult!

| sociallife a răspuns:

Hey, nu am iPhone dar sper sa fiu de ajutor, in primul rand te-ai pierdut in padure? trebuie sa aiba sistem bun de PC ca sati afle ip la telefon

| ioanaq16 explică (pentru sociallife):

Am întrebat și eu, nu trebuie sa fii ironic?
Sa înțeleg ca nu se poate...
Mulțumesc!

| Bula a răspuns (pentru sociallife):

Chiar ca NU trebuie sa aiba un "sistem bun" pentru localizare.
E suficient ORICE sistem care poate accesa internetul, chiar si unul mai slab ca Pentium 1 (!) cu 256Mb memorie RAM si un sistem de operare adecvat (de exemplu Windows XP sau versiuni chiar mai vechi de Linux etc.).