| Ssssmokin a întrebat:

Buna, cat de curand doresc sa imi cumpar un telefon. Ma gandeam la un Samsung galaxy A5 2017, iar apoi am vazut pe iHunt un xiaomi redmi 5 plus + alte cateva. A5 il cumparam second hand, deoarece nu am momentan banii de aruncat pe un telefon. Xiaomi este nou si ma gandeam ca este si bun, avand in vedere specificatiile. Ce parere aveti? Sa cumpar de la iHunt?

24 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu recomand modele A de la Samsung. J sau S.

| Ssssmokin explică (pentru Adry05):

Pai? A5 2017, la performanta, este peste j7 2017

| Adry05 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Am avut A7 si nu sunt deloc multumita. Acum am S7 si desi au aproximativ acelasi pret, S7 e mult peste.

| LPCTSTR a răspuns:

Telefoanele in special de pe ihunt sunt doar jucarii chinezesti.
Fake-uri si mizerii la un pret "avantajos". Daca chiar ai de aruncat 5-600 lei pentru o jucarie care se strica in nici 2 luni, iti sugerez cu caldura sa cumperi 'telefoane' de acolo.
Din cate stiu A5-ul cam are probleme, iti sugerez un J5 sau J7 evident 2017; sau J3 2016.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu mai comenta daca nu te pricepi, induci omul in eroare. Daca tu traiesti in urma cu 5 luni in urma cand Xiaomi nu era cine stie ce ramai acolo, intre timp Xiaomi a urcat mult in touri in ultimele luni.Si Redmi Note 5 Plus pe langa asta este in momentul de fata si unul dintre cele mai bine vandute telefoane cu Android din lume cum si Redmi 4X este considerat BEST BUY si apropo ca idee pe iHunt gasesti si Huawei...Macar de te-ai informa putin si de celalat telefon

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Si de restul jucariilor ce zici?
Ulephone,AllCallRio,Promputty, Blackview,Doodge,Meizu,Shmarp, Numbia,Oukiltel,Leslia,Elephone, Leagoo, Koolne, Gome, Vivo, iLA, HomTom, Geotel, Mhorse si cred ca si China Mobile(posibil probabil sa le fi pocit 'numele') ce iti spun?
Inclusiv Huawei si Xiaomi din cate am vazut au un pret foarte scazut cu aparent reduceri care sunt constante indiferent de anotimp.
Ce iti spun toate acestea?
Ai fost spalat pe creier de un site care-ti pune la dispozitie fake-uri (se pot falsifica si alte firme) iar tu ca un spalat pe creier ne spui ca chiar daca pe site gasesti Huawei si Samsung falsificate, noi tot ar trebui sa te credem si sa credem mizeriile pe care acel site ni le ofera.

| Ssssmokin explică (pentru Bogdan70001):

Am vazut is Huawei, insa sunt ceva mai slabe, la pretul asta, decat Xiaomi. O sa raman pe Xiaomi Mi A1, este stock si cred ca este destul de bun la ce il folosesc. Nici prea mare, nici prea mic. CA nu ii el 18:9, eh. nu conteaza. Oricum arata bine telefonul si avand in vedere ca este cu Android one, trebuie sa se miste si bine.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu ai inteles ce voiam sa spun.Eu prin ce am scris am vrut doar sa iti explica ca doar prin faptul ca Xiaomi apare la ei pe site nu insemna ca sunt cacaturi.Sincer nici nu recomand sa se cumpere de pe iHunt si nici nu am auzit lucruri prea bune, dupa cum i-am mai spus si celui ce a pus intrebarea daca vrea il poate cumpara de pe Emag, eu i-am recomandat telefonul Xioami nu si de pe ce site.Sincer in momentul de fata sunt extrem de multe site-uri si din Romania care distribuie produse Xiaomi

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Eu tot zic ca Redmi 5 Plus este mai avantajos pentru ca deja urmeaza sa apara MI A2 si nu ai facut mai nimic

| Ssssmokin explică (pentru Bogdan70001):

Mda... pana la urma am schimbat pe Xiaomi Redmi Note 5. Cred ca momentan este cel mai bun in pretul asta.

| gelu1970 a răspuns:

Redmi 5 plus e telefonul Android cel mai bine vandut din lume. Asa scriu statisticile.
Si daca poți sa iți iei un Xiaomi Mi A 1 mai bine. Costă puțin mai mult decat 5 redmi.
Eu pe un Samsung de gamă joasa-medie, și de mâna a doua, nu mi-aș cheltui banii.

| Ssssmokin explică (pentru gelu1970):

Am vazut ca si ala ii destul de ieftin. Pai da la asta ma gandeam si eu, telefoanele sunt destul de performante si sunt noi. Acum nu or fi ele telefoane de top si renumite, insa nici nu vad o mare problema in ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Ssssmokin explică (pentru xCangur):

Totusi imi place ceva mai mult Redmi 5 Plus, ecranul de 18:9 si bateria mai mare. Intr-adevar, mi a1 are androidul curat, insa nu prea stiu cu ce ma ajuta asta. Pana la urma cred ca pot scapa de bloatware

| Bogdan70001 a răspuns:

Deci Redmi-ul 5 Plus este exceptional si totodata unul dintre cele mai bine vandute elefoane cu Android. Poti sa-l iei si de pe Emag pentru ca avand in vedere ca cei de la Xiaomi s-au remarcat un ultimele luni si pe Emag au adus in stoc foarte multe smartphone-uri de la Xiaomi.In raspunsuri va in mare numai persoane ce sugereaza Samsung-ul...este trist ca unii romani inca traiesc in 2012 cand intr-adevar Samsung era ok, dar na la noi modernizarea vine cu vreo 6 ani mai tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
| Danielachan a răspuns:

Telefoanele de pe iHunt sunt de foarte proastă calitate. Nu îți achiziționanimic de la ei, nu răspund nici măcar la telefon dacă ai vreo problemă. Toate produsele comercializate sunt fake-uri ieftine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ssssmokin explică (pentru Danielachan):

Sa stii ca m-am uitat putin pe internet sa vad ce este cu aceste telefoane Xiaomi si din cate am vazut nu sunt chiar atat de proaste pe cat pare. Nu sunt fake-uri, sunt doar telefoane chinezesti, ca majoritatea insa la multe brandul conteaza...

| Danielachan a răspuns (pentru Ssssmokin):

Repet nu firma e problema, ci faptul că ei cumpără și comercializează fake-uri. E strict problema ta dacă vrei să irosești niște bani. Mai bine îți comanzi singur tu din China și știi o treabă

| Ssssmokin explică (pentru Danielachan):

Pai nu il cumpar de pe Ihunt. L-0am gasit la Pcgarage, eMAG...

| Danielachan a răspuns (pentru Ssssmokin):

E aceeasi firma, doar cu o ata denumite, aceeasi personaje. Personal am avut experienta neplacuta cu ei de aceea te sfatuiesc sa renunti la idee, insa este strict alegerea ta daca doresti sa iti cumperi

| AlexHte a răspuns:

Eu zic ca A5 e mai bun indiferent ca e second sau nu. Acum ai grija sa fie si bine întreținut daca iti iei samsungul.Baftă