| Iote a întrebat:

Buna dimineata.
Am un telefon dual sim. Intr-un slot, o cartela de la abonament, 4G. In celalalt slot, o cartela prepay de la acelasi provider. Nu stiu daca e 3 sau 4G. Totusi, in anumite locuri, cartela de abonament cu 4G are semnal foarte slab, aproape deloc, in timp ce cartela prepay are semnal maxim.
Care este explicatia? Multumesc.

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă ești departe de turnul cu antene ai semnal slab; dacă ești mai aproape de turn, ai semnal mai bun.
Probabil fiecare telefonie mobilă are turnul ei. Unul este mai departe de tine, altul mai aproape.
Când semnalul este mai slab de 4G, cartela SIM va trece automat pe următorul semnal mai slab: adică pe 3G.

| regis a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca ți-au scapt niste amanunte. E un singur telefon, un singur operator...
Eu as zice ca tine de frecventa pe care se conecteaza fiecare din cartele, dar numai presupun, nu cunosc tehnic sistemul. Dar si eu am un dual sim in aceeasi situatie si am observat uneori mici diferente la nivelul semnalului, dar de o singura liniuță.

| anonimg a răspuns (pentru regis):

Corect. Am citit prea repede și am sărit peste expresia "de la același privider".
Păi diferența de semnal este normală. Și acest lucru este specificat în instrucțiunile telefonului; de exemplu, una merge în VoLTE, iar cealaltă nu. Asta înseamnă diferență de semnal. Nu cunosc cauza pentru care producătorii au făcut astfel.

| Iote explică (pentru anonimg):

Ce este acel VoLTE? Depinde de cartela sau de telefon?
Daca este de telefon, de ce nu este slotul 1 (cel implicit) cu cea mai buna varianta?

| anonimg a răspuns (pentru Iote):

"Ce este acel VoLTE? Depinde de cartela sau de telefon?"
"VoLTE inseamna voice over LTE, LTE inseamna Long-Term Evolution. Rezultatul, apeluri telefonice de o calitate excelenta". Sursa: https://www.androidro.ro/ce-inseamna-volte-cum-se-activeaza/
Volte depinde si de cartela si de telefon. In principiu, o cartela sau un telefon mai vechi de 2017 nu accepta VoLTE (cel putin in Romania).
https://en.wikipedia.org/wiki/Voice_over_LTE

"Daca este de telefon, de ce nu este slotul 1 (cel implicit) cu cea mai buna varianta?"
In cazul acesta as merge la un centru al operatorului telefonic unde poate sa verifice cartela respectiva. Sau poate sa nu fie de la cartela si ar trebui ca si slorul respectiv sa fie activat. (Nu cunosc detalii pentru ca nu am avut niciodata 2 cartele in telefon, si nici opriune nu imi arata daca nu am si cea de-a doua cartela in telefon).
As mai inscerca sa fac schimb de cartele punandu-le in celalalt slot.
Acum nu stiu dac la tinea este VoLTE de vina sau altceva (exemplu: https://gadgetreport.ro/......l-standby/ )

| Iote explică (pentru anonimg):

Multumesc.

| anonimg a răspuns (pentru Iote):

Cu placere!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Alege pentru cartela de abonament la setari 3G/4G ca sa poată alterna. Si vezi daca se rezolva.

| Iote explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu s-a rezolvat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Iote):

Intra la setări si vezi ce tip de rețea ai. Exista 3 variante : UMTS/GSM automat;
Numai UMTS;
Numai GSM.
Eu am semnal mai bun pe :"numai UMTS". Verifica si pe cea fara abonament. Si daca diferă de cea cu abonament, seteaz-o ca pe ea.

| Iote explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am asa (cu telefonul in fata):
Sim1 - 4G/3G/2G (conectare automata)
Sim2 - Numai 2G (selectat de mine mai demult).
Nu vad nicaieri UMTS/GSM
La "operatori retea" este cu selectare automata.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Iote):

Eu am Android. Daca intru la "conexiune de date" apoi la cele trei puncte din dreapta sus, apoi la rețeaua preferata îmi apare ca sunt pe UMTS. Daca intru aici ca sa schimb îmi apare 3 opțiuni, cele care le-am scris in postarea anterioara. Daca nu ai conexiune de date, intra la conexiune la internet.