| Yyyyyttttr a întrebat:

Buna! Pt cei cu iPhone… imi apare ca nu am suficient spațiu de stocare, desi am cumparat 200GB si tot degeaba. de la ce sa fie?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca ai vrut sa zici ca ai un iphone cu spatiu intern de 256 Gb si nu iti este de ajuns.
Nu uita ca sistemul de operare, softuri deja instalate, orice update ocupa spatiu!

Intrucat flagshipurile de genul nu beneficiaza de slot pentru card SD mai ai ca varianta:
1. sa stergi din lucrurile nefolositoare, poti face backup- sa le muti pe un stick/hdd extern si astfel vei crea spatiu pe telefon;
2. sa vinzi acest telefon si sa iei o varianta cu spatiu de stocare mai mare, de exemplu 512 Gb, va costa ceva in plus daca vrei sa mergi tot pe iphone.
3. varianta cu care eu nu sunt de acord dar e accesibila, poti cumpara spatiu de stocare pe anumite platforme online (Cloud storage) si o parte dintre filmari, poze, etc sa le tii pe servere criptate ale acelor firme, dar si acolo costa ceva in functie de cat spatiu cumperi!
O societatea de genul este https://mega.io, are criptare avansata, costuri in jur de 5 euro/luna si iti da 400 GB la 10 euro/luna iti da 2 TB, e mult mai ieftin decat varianta vand telefonul +dau diferenta pe unul cu mai mult spatiu de stocare!

Ps: nu am iphone, chestia cu spatiul este valabila pe orice brand

| Yyyyyttttr explică (pentru Simpatic):

Un ig sa iti arat poza?

| Simpatic a răspuns (pentru Yyyyyttttr):

Poti face screenshot si upload ulterior pe un site de upload imagini si pune link aici, in felul acesta vor putea sa te ajute posesori vechi de iphone!
Daca e de alta natura problema spatiului decat cea spus de mine!

| relian a răspuns:

Pt ca nu ai spatiu in telefon, trebuie sa urci poze si ce ai in telefon pe icloud, sau unde ai cumprat tu ce spui, apoi stergi din telefon, asa vei face rost de spatiu, pentru ca tu in mom cand nu ai spatiu, nu poti face poze, pozele si tot ce faci se fac in telefonj, apoi se urca unde spui ca ai cumparat.

Asa trebuie sa faci sa stergi din telefon, dar inainte trebuie sa duci acolo unde ai luat tu spatiu.