| octav005 a întrebat:

Bună seara. Un coleg de al meu a văzut pe net un telefon unihertz tank 2 cu proiector laser. 12 gb ram, 256 gb memorie. Și la găsit la 250 de lei. Și vad ca pe alte site_uri este 2200 de lei. Și același specificatii de top. Identic.
Credeți că este vreo teapa ceva? De unde diferența asta?

Puteți sa căutați TANK 2 UNIHERTZ

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este 100% teapa!
Sunt multe cazuri de acest fel, fiind practic imposibils a gasesti un asemena telefon la doar 10% din pretul lui.

| Simpatic a răspuns:

Tu ce zici este reala oferta sau nu?

Daca vezi un Aston Martin pe care ceilalti vanzatori cer 180.000 euro si un 'smecher' cere pe el 25.000 de euro ca are nevoie urgenta de bani zice el, este oferta reala sau este o teapa?

Netul este plin de tepari, de escroci si chinezarii fara valoare, am rezolvat pentru cunoscuti o multime de dispute pe AliExpress cu fakeurile vandute de chinezi!

| octav005 explică (pentru Simpatic):

Poți sa cauți și tu acest model de telefon. Dar culmea ca acel coleg la comandat și i-a venit după 2, 3 zile. A plătit curierul. Și când a deschis coletul a găsit un termos, o baterie externa și un laptop foarte subtire. Și m-a sunat pe mine ni su știa ce sa facă. Ca a greșit comanda și dacă sa dea ramburs sau nu. Ii era frica sa nu vina după el la ușa politia.
Dar nu știu ce sa zic sa fii greșit comanda? Aia de acolo?

| Simpatic a răspuns (pentru octav005):

Nu cred ca au gresit comanda, o fi comandat un fel de cadou surpiza, adica o cutie de aia care o deschizi si nu stii ce contine, chinezii au scoala de asta in capwinking

Oricum ti-am spus mai sus ca nu este real un telefon mai scump sa fie vandut de 10 ori mai ieftin

Nu va veni nicio politie la usa lui, ca omul nu a facut nicio infractiune daca a comandat ceva si aia i-au trimis altceva sa zicem

Ma indoiesc ca acel laptop este functional sau nu este o macheta dar in fine daca e un laptop bun ca merge macar sa vezi un film pe el atunci e norocul lui!

| octav005 explică (pentru Simpatic):

El ce mi-a zis la tel. Zicea ca are 24 gb ram și parca un tera memorie. Ca i-a spus fisu. Dar nici eu nu cred sa fii greșit în halul asta o comanda.

| SkandallKamataru a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca ce e prea frumos sa fie adevarat, e prea frumos sa fie adevarat.
E vorba de site-ul frugo cel mai probabil, daca comanda de pe el o sa primeasca o chinezarie de 2 bani.
250 lei costa un Nokia cu butoane, nu un telefon cu 12gb ram 256gb memorie si o baterie de 15k miliamperi laughing Serios acum.

| octav005 explică (pentru SkandallKamataru):

Nu știu sigur după ce site a comandat. Dar a făcut comanda. Dar i-a venit altceva. Un termos o bat externa de 20000mah și el a zis ca și un laptop. El m-a sunat și mi-a zis sa nu fii credit aia comanda.

| NLS a răspuns (pentru octav005):

O fi teapa.
L-am cautat si eu,
l-am gasit la 64 euro pe site-ul fruugo.de,
apoi la 109 euro, in exact aceeasi configuratie, pe ACELASI site.

Cum iti explici asta? Exact acelasi model, configuratie IDENTICA (12 GB RAM si 256GB stocare)
Din experienta, asa procedeaza site-urile fantoma si teparii.
Se bazeaza pe prostia, indiferenta, dar mai ales pe lacomia cumparatorilor creduli, si afiseaza acelasi produs de mai multe ori pe site, cu preturi pentru toate buzunarele, cat mai atractive, poate cineva musca momeala.

Pe banggood e 255 euro, si stim ce fel de ste e acesta.

Iar pe celelalte site-uri, are preturi intre 300 si 500 euro (inclusiv pe AliExpress trece de 450).

Am cumparat 2 produse de pe astfel de site-uri, produse pe care daca le-ai vazut tu, le-am vazut si eu.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru octav005):

Era de asteptat.

| octav005 explică (pentru NLS):

Dacă este teapa. De ce nu face nimeni plângere.

| DualStore a răspuns:

Buna ziua, am facut un articol in acest sens: https://www.dualstore.ro/......9-lei.html