| Radu_Ionut_1993 a întrebat:

am un abonament la telekom si as vrea sa ma portez la Vodafone. Intrebarea mea este daca ma pot porta si daca mai trebuie sa platesc ceva la telekom ( mai am 1 an si jumatate din cotract)

Răspuns Câştigător
| TrololoLM a răspuns:

Operatorii de telefonie mobilă n-au voie să ceară clienţilor o taxă de reziliere, potrivit Legii nr. 193/2000, atunci când aceştia din urmă vor încetarea serviciilor înainte de expirarea duratei minime contractuale. Însă, aşa cum cititorii avocatnet.ro au semnalat în nenumărate rânduri, taxa de reziliere este solicitată în continuare.

Dar daca ai achizitionat telefoane "la abonament", o sa trebuiasca sa achiti valoarea lor ramasa.

| Radu_Ionut_1993 explică (pentru TrololoLM):

Am luat un Huawei p10 lite la mobil 16 (18 euro) la 0 lei avans

| TrololoLM a răspuns (pentru Radu_Ionut_1993):

Atunci ai de platit valoarea telefonului laughing

pentru reziliere nu iti pot cere bani, dar pentru telefon da

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cam 100€ va trebui să mai plătești la Telekom.