| Thelovelybones a întrebat:

Bună, TPU! Ce părere aveți despre Xiaomi Redmi Note 9? Cineva din familie are nevoie de un telefon nou şi insistă cu Huawei P30 pro, care după părerea mea este overpriced pentru ceea ce-l foloseşte ea, nefiind un hard user.
Dacă aveți/ați avut telefoane Xiaomi, îmi puteți spune despre ele, vă rog? În special despre durata de viață a bateriei şi calitatea camerei.
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

30 pro e superior, tehnic vorbind.
Nu le poți compara.

| AureliusTPU a răspuns:

Inainte am avut xiaomi Redmi 8A si are bateria buna si camera dar l-am scapat si s-a spart si acum am Samsung ( UITA-TE LA PUTEREA PROCESORULUI SA FIE CEL PUTIN 1. 60GHz, si daca te joci jocuri cu grafica mai mare cel putin un 1. 7GHz) dar Redmi 8A are 2GHz deci merge bine pe Standoff2, PUBG, etc

| DoctorWh0 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Nu contează doar GHzi.
Sunt procesoare din 2014 cu 2GHz care ia vai de capul lor.
Contează dacă își de 14nm, de 7nm, etc...
Contează și frecvențele, contează și memoria RAM, contează și tipul de spatiu de stocare.

| Thelovelybones explică (pentru AureliusTPU):

Am precizat ca este pentru cineva din familie, si nu, nu are nevoie de un procesor atat de puternic. Eu, de exemplu, am un S9 si bateria este jalnica, de asta ma intereseaza durata de viata a bateriei la telefoanele Xiaomi, pentru a-i face o recomandare buna.
Multumesc pentru raspuns!

| AureliusTPU a răspuns (pentru Thelovelybones):

Da,trebuie sa recunosc se descarca repede dar cu rezolutia ecranului si cum merge e bun.

| AureliusTPU a răspuns (pentru DoctorWh0):

Adv,la RAM-UL de pe s9+ e 6GB cu 64GB memoria interna

| krt0f1oR a răspuns:

P30 simplu e o varianta buna, era cu vreo 500-600 mai ieftin decât varianta pro.eu am un iPhone x sh de care sunt mulțumit, dar presupun ca vrea un telefon nou, as merge pe p30 sau xiaomi mi 9t pro(sau k20 pro care e exact la fel doar ca e denumirea pentru India)

| Andrei2072 a răspuns:

Eu am un Xiaomi Redmi Note 8 Pro.
Am avut de ales intre acesta, un Huawei P Smart Z si un Samsung Galaxy A 30S si pot spune ca am facut o alegere buna, Xioami produce telefoane de buget dar care au specificatii foarte bune pentru pret, personal recomand.