| anonim_4396 a întrebat:

Desi e foarte tarziu, primesc acum circa 15 minute un telefon de la un nr de Germania urmat de un mesaj de la Viber si de alte 2 telefoane: acelasi nr de Germania si unul dr Romania in care mi se spune sa activez codul Viber, bineinteles in lb engleza. Pe net nu am gasit mare lucru, dar presupun ca e vorba despre un virus. Stiti mai multe despre acest tip de "hacking"? Putin ajutor va rog.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde. Dacă tocmai ți-ai instalat viber pe telefon sau PC, e ok. Mai e OK și dacă vreun căscălău a pus viber pe PC, dar a scris acolo numărul greșit de telefon, nimerindu-l pe al tău. Ignoră mesajele, dacă nu ai făcut nicio instalare de viber.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Nu folosesc viber deci varianta ta pica. Ce e interesant e ca in acele apeluri preluate de casuta vocala mi se spunea in engleza sa activez viber

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci e posibil să fi scris un căscălău numărul greșit și s-a nimerit să fie al tău. Cum ziceam - ignore!

| jewnina a răspuns:

Poate cineva a gresit numarul cand a vrut sa isi activeze viberul pe tel si a pus nr tau fara sa vrea. Se poate intampla, nu e virus

spune-mi ce nr era

| anonim_4396 explică (pentru jewnina):

Si atunci de ce ar fi insistat de pe nr diferite? In plus, acea voce mi s-a parut robotica.

| jewnina a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mereu cand imi reinstalam whatsappul pe calculator imi trimiteau coul de pe numere diferite, sau ma sunau de pe numere diferite cu voce robotica si mereu cu numere ciudate, cu prefixe habar n-am din ce tara