| RoxiiIoana a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un telefon care are cartela MICROSIM, si eu am alta cartela ca nu e micro sim! Cum fac daca nu vreau sa-mi schimb numarul, desfac doar cartela microsim din cartela normala si are aceeasi numar? VA ROG! URGENT! Dau funda la cine imi explica!

Răspuns Câştigător
| smartlollipop a răspuns:

Daca ai cartela normala, mare din care se detaseaza si una mai mica, o scoti pe aceea mai mica si e acelasi numar.

5 răspunsuri:
| Larisahei a răspuns:

Buna! daca vrei telefon cu cartela microsim, trebuie sa te duci la un operator si o sa-ti taie cartela, adica intr-o dimensiune mai mica si numarul o sa fie acelasi. happy

| RoxiiIoana explică (pentru Larisahei):

Conteaza ce operator?

| dannyel86 a răspuns (pentru RoxiiIoana):

Daca sim-ul mic se detaseaza de cartela normala, o demontezi de pe ea si ai microsim, cu acelasi numar. Daca ai sim din care nu se poate demonta microsim-ul, trebuie sa mergi la operatorul de telefonie mobila pentru a o modifica, potrivit standardului dorit.

| smartlollipop a răspuns (pentru RoxiiIoana):

Nu. Daca ai acea mini cartela in cartela actuala, nimic nu se schimba. Partea care ramane, ca o rama, este doar pentru suport, datele sunt in cartela micro, cea detasata si nu are importanta ce operator ai. Dar se poate ca unele numere sa ramana in telefonul vechi unde a fost cartela, daca nu le-ai salvat in SIM (cartela).

| Larisahei a răspuns (pentru RoxiiIoana):

Nu...