| SorinELoo7 a întrebat:

Cand imi cumpar cartela Frog cei de la Germanos mi-o da si cu credit pe ea de 5 € (vreau exatraoptiunea Frog Enjoy)?

12 răspunsuri:
| Akid a răspuns:

Costa 30 lei. si primesti cartela plus cartela reincarcabila

| SorinELoo7 explică (pentru Akid):

Nu inteleg de ce primesc 2 cartele si nu una?

| Akid a răspuns (pentru SorinELoo7):

Primesti cartela din pachet. adica cea cu numar. si cartela reincarcabila. adica cea de pe bonul acela.

| SorinELoo7 explică (pentru Akid):

Acel bon cu codul de reincarcare?

| Akid a răspuns:

Da/

| SorinELoo7 explică (pentru Akid):

OK, acum am inteles care-i treaba. Mersi de informatie!

| Akid a răspuns:

Cu placere!

| LuisEdward a răspuns:

Cartela o primesti gratuit dar trebuie sa iti iei cartela de reîncarcare de 5 euro.

| SorinELoo7 explică (pentru LuisEdward):

Deci costa 30 sau 35 de lei (nu mai stiu exact). De fapt eu platesc creditul cartelei de 5 €...

| TheMargean a răspuns:

Ai mare grija cand cumperi cartela de reincarcare!
Cartela SIM este gratuita, dar trebuie sa o incarci cu minim 4 Euro, evident ca nu poti activa optiunea daca nu ai minim 5 Euro in cont.
Dar ai grija, sa nu iti faca incarcarea mai inainte, pana sa activezi cartela, deci fereste-te de reincarcare electronica
Alege sa iti dea codul de reincarcare si sa ti-l introduci tu manual, dupa ce introduci cartela in telefon!
De ce?
Este un bug, in care iti i-a 1 eurocent, asa am patit-o si eu!
Celelalte cartele frog care le-am activat (ale parintilor mei), am activat inainte cartela, apoi am intorus codul.
Ultima data, am facut reincarcare directa, pana sa activez cartela, si surpriza, cand dau sa vad creditul 4.99 Euro!
Deci mare grija!

| SorinELoo7 explică (pentru TheMargean):

Exact asa fac si eu cu cartele Cosmote: introduc codul de reincarcare manual. Si normal ca acelasi lucru il fac si pe cartela Frog! Apropo cartela Frog cu extraoptiunea Frog Enjoy costa doar 30 de lei!? Pai si nu pot sa bag credit doar 5 €?

| TheMargean a răspuns (pentru SorinELoo7):

Da @Allexu007. costa 30 de lei. Este de fapt 5 Euro + TVA, exemplu:
5 Euro X 4, 5 lei = 22, 5 lei
22, 5 lei + 24% TVA = 27/9 lei TOTAL
Acum depinde de cursul (paritatea) Euro - Lei. si de comisionul care si-l insuseste unele magazine!