| nimicitorul a întrebat:

Ce inseamna la untelefon memoria ram ca am vazut ca sunt 2 memori cea rom de stocare si ram pentru ce este?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Imi place cand fiecare isi da cu parerea cand nici nu stie despre ce e vorba.

La fel ca si la pc la telefon exista doua feluri de memorie.

Ram ul este sptiul de memorie folosit de aplicatiile care ruleaza la un moment dat.

memoria de stocare sau hdd de la calulator este spatiul in care sunt salvate datele fie ca sunt aplicatii, poze, filme, fisiere text.

| Andrei1099 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca ai cel mai bun raspuns de pana acum big grin..ca o completare..memoria rom e cea in care de stocheaza "ROM-ul"deviceului (androidul, iOS-ul.ce ai tu ) si nu se poate scrie..doar citi!

| Andr3y007 a răspuns:

RAM = random access memory, ROM = read only memory. nici eu nu prea ma pricep dar asta scria pe net

| casher a răspuns:

RAM = de cate ori ai intrat pe internet

FUNDA big grin

| CostelCapac a răspuns:

RAM = random access memory, ROM = read only memory, deci cea ram este pentru telefon sa proceseze datele mai repede.

| elisey70 a răspuns:

Ram este o memorie folosita pentru scris si citit