| alexbaciu a întrebat:

Daca achizitionez un telefon din UK la abonament (sa platesc in rate telefonul ) primele 3 luni este blocat pentru alte retele sau daca il aduc in Romania este blocat?

2 răspunsuri:
| venividivici2017 a răspuns:

Depinde in ce retea il iei.La EE, am luat un tel, codat. Dupa 3 luni, contracost, am platit 10 Pounds si mi-au dat codul de deblocare.Telefonul o sa fie codat in reteaua respectiva, nu il vei putea folosi in nici o alta retea, o alta tara.Sau ce mai poti face, il poti decoda online, in Romania.Stiu ceva :decodare.info Faci transfer, ii dai email cu confirmarea, iar el in maxim 24 de ore iti va da codul de deblocare. Good luck!

| Brabete_Iulian_1978 a răspuns:

Salut.Daca achizitionezi un telefon din UK codat pe retea atunci ai grija sa nu cumva sa achizitionezi Apple.Este indicat sa te orientezi catre un telefon cu sistem de operare Android.Telefoanele Apple ( iPhone nu se pot debloca decat de catre operator la costuri foarte mari si doar in conditiile impuse de ei) Ca sa iti faci idee cam cat ar costa o deblocare oficiala intra pe www.Decodari-Telefoane.ro sau alt site de profil.
Un telefon cu sistem de operare Android il poti debloca in Romania la preturi decente ( 50-100 lei) indiferent de model.