| Generalgrevious031 a întrebat:

De ce bateria de la telefonul meu Samsung S9+ se descarca repede cand ma uit pe Youtube? Se descarca cu cate un procent la 2 minute si inainte se descarca un procent la 6 sau 7 minute, oare care ar putea fi cauza?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Transmisia /vizionarea video consuma aproape cele mai multe resurse (inclusiv curentul din baterie), mai ales daca e cu rezolutie mare.
Daca mai ai si alte aplicatii /functii pornite, atunci si acele consuma.
Dupa un timp, si bateria incepe sa se slabeasca.
Singurul reper pentru comparatie este daca te uiti la acelasi videoclip, cu acelasi rezolutie si acelasi aplicatii in fundal (aproape imposibil de realizat).
Cel mai indicat este sa conectezi incarcatorul, cand te uiti indelungat la videoclipuri.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai,in tot acest timp, de când îl ai, i-ai schimbat vreodată bateria?
Daca nu ai făcut-o, ar fi un moment cam bun sa o schimbi.
Bateria e un consumabil și nu ține o eternitate, de asta e necesar la câțiva ani sa o schimbi

| Generalgrevious031 explică (pentru Hyperion7):

I-am schimbat bateria acum un an.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Poate că nu mai poate nici el, până la urmă are vreo 5 ani in spate

| carevaescu a răspuns:

S9 plus este un telefon destul de vechi, ceea ce înseamnă că bateria s-a degradat semnificativ.

În afară de baterie, telefoanele mai vechi acumulează un număr destul de mare de aplicații care rulează în fundal și consumă bateria. Dezinstalarea acestora va ajuta oarecum. Obține mai bună este să înveți cum să gestionezi rularea aplicațiilor în fundal.

Dar cel mai bine este să ți schimbi bateria cu una nouă și originală.