| Vladsnllgddvff a întrebat:

La informatica profa a zis ca mesajele pe care noi le stergem, de fapt nu se sterg deloc.Ele ramin undeva.
Si intrebarea este unde ramin? Si de ce nu putem sa le readucem?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mesajele pe care noi le stergem, de fapt nu se sterg deloc"

care mesaje?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mesajele sunt pastrate pe server. SMS-urile 6 luni. Pe alte softuri este variabil.

| Simpatic a răspuns:

Mesajele sterse de unde? fii mai explicit mesajele de pe email, de pe contul de Facebook, mesajele de pe telefon din reteaua Orange, telekom etc mesajele sterse de pe whatsapp? care dintre ele?

| Bizon95 a răspuns:

Fisierele nu se sterg, ci doar nu mai sunt indexate, asta se intampla intr-un sistem de fisere
mesajele SMS sunt pastrate OFICIAL... in cazul necesitatii legale (cazuri penale, terorism, etc.)
mail-urile de pe site-uri publice nu sunt sterse niciodata, mai ales de la google/gmail... asta face google, DEH

insa in nici un caz nu iti dau posibilitatea sa le recuperezi, ar insemna o confirmare directa a faptului ca esti inregistrat

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca ar fi ineficient sa modifici o zona de memorie in 0.
Mesajele (mai general, octetii) raman in acea zona de memorie, care se va marca ca fiind stearsa, deci vei putea adauga oricand acolo noi date.

| Simpatic a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, daca vorbim de datele de pe harddiskuri dar ele raman ca o forma latenta si se pot si recupera daca nu au fost suprascrise.
De aceea este recomandat ca atunci cand vindem un hdd acesta sa fie sters (ERASE) cu softuri speciale care fie rescriu zonele fie prin alte metoda. Mai nou si SSD urile cica pot fi rescrise desi nu as face acest lucru decat daca este absolut necesar pentru ca rescrierea pe un ssd este usor periculoasa si il poate distruge, dar s-au creat programe speciale de rescriese si pentru SSD-uri. Deci securitate pentru toata lumea happy