| Sonia822 a întrebat:

La noile telefoane mai trebuie sau nu mai trebuie facuta formatarea?
De ce:
1. in instructiuni scrie ca nu;
2. vanzatorul a spus ca nu;
3. un alt vanzator a recomandat ferm s-o fac, pentru ca ar fi o conspiratie, sa schimbi mai des telefonul, n-are nimeni interes sa tina bateria mult.
Ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu mai trebuie sa formatezi pentru ca ele vin deja "pregatite" din fabrica, formatarea se facea la telefoanele vechi.
Bateria si telefonul rezista in functie de cum folosesti telefonul. Si chiar daca ti s-ar strica bateria, asta nu inseamna ca trebuie schimbat telefonul, vanzatorul respectiv care ti-a zis sa faci formatare pentru ca e conspiratie, e total pe langa daca chiar asta ti-a spus.

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Îl descarci pana la 20% fiind nou și îl încarci pana la 100% eu asa am făcut și nu am avut probleme cu telefonul. Formatare nu se mai face la bateriile pe litiu.

| gelu1970 a răspuns:

Nu trebuie.