| User252426 a întrebat:

Merită 16 Gb Ram ale Samsung Galaxy S21 Ultra? fundă.

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Până nu le ai, du-ți dai seama dacă da sau nu.
Ai banii, iei: nu-i ai, spui că sunt acrii (scuze: inutili, așa zicea vulpea despre struguri)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie mai mult de 8 GB ram la un telefon deocamdată, deci da, merita.

| User252426 explică (pentru anonim_4396):

Te ajută la vlogging etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru User252426):

Posibil, dar dacă nu faci asa ceva sunt ok și 8 -12 GB.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinand cont ca Android e o mizerie neoptimizata de sistem de operare, 16GB sunt minimul necesar sa mearga corect mereu fara lag... dar nu-ti garantez ca daca lansezi multe aplicatii care mananca, nu va incepe sa aiba lag.

| User252426 explică (pentru anonim_4396):

Samsung are optimizat sistemul. Acuma am un Xiaomi Redmi Note 8T și merge ca uns

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti in necunostinta de cauza si cu 6 si cu 8 GB se misca bine un Android, dar depinde la ce este folosit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

In cele mai multe cazuri de la prea mult scroll (cum fac majoritatea pe Facebook si Instagram) raman incarcate postarile in RAM si apare lag. Doar daca intri in alt Activity (asa se numeste cand dezvolti aplicatii) gen daca vrei sa lasi un comment, sau intri pe profil sau treci pe o pagina anume, se va elibera ceva RAM. Dar Android consuma excesiv de mult facand nimic, 16GB e pur si simplu strictul necesar pentru 2021. 2-3GB ii mananca aplicatiile de la Google preinstalate, intri pe Chrome sa cauti ceva, mai ia si ala 1-2GB pe cateva tab-uri etc. Tu vorbesti in necunostinta de cauza deoarece poate ai telefon mai vechi, Android 4. x merge perfect si cu 1GB de RAM. Android 5. x si 6.x merg perfect si cu 2GB de RAM. Android 10+... abia ii ajunge 6GB sa mearga smooth din cate vad. Si uneori chiar ma gandesc sa iau un telefon de pe OLX cu Android 4.4 doar ca sa scap de lag cand intru sa caut ceva pe Google.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu tu ce pregatire ai dar eu am un S10 si te asigur ca merge super bine fara lag si fara nimic.
Ii sterg cacheul cand am chef si totul e ok
Cautati telefon cu android 4.4 ca unii avem android 12 happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru User252426):

Ai Android 9 vad. MIUI parca avea Xiaomi? Ca e ieftin si daca zici ca merge bine... poate imi iau si eu. Dar ai lag dupa ce-l tii peste noapte fara net si il deschizi dimineata sa cauti ceva? Ii poti dezactiva "optimizarile" pentru baterie si sa nu mai inchida aplicatiile atat timp cat are resurse suficiente?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, deoarece orice telefon merge mult mai bine pe Android 4. x. Gen pentru o larga compatibilitate a aplicatiilor de obicei se pune target pe API-uri de versiuni mai vechi de Android, si am mai multe telefoane pe care testez aplicatii dar pana sa testez poate ma uit la ceas, poate deschid Chrome sa caut ceva, astea cu peste Android 6 au un lag dupa ce le deschizi dimineata de zici ca le-ai pus sa hackuiasca NASA nu sa deschida o pagina. Si le am cu mult RAM ca nah cine stie ce aplicatie vreau sa testez si sa am suficient, dar indiferent de RAM pare ca Android tot decide sa aiba lag din diverse motive. Deci cu RAM-ul ai dreptate, nu e neaparat nevoie de 16GB.

| User252426 explică (pentru anonim_4396):

Android 10(actualizat)

| Refresh0 a răspuns:

Decomandata cei 16gb sunt doar cifre pentru reclama și marketing. Nu vei folosi 16gb de RAM în nicio situație pe un telefon.

| User252426 explică (pentru Refresh0):

În edit etc etc etc jocuri etc etc etc

| Refresh0 a răspuns (pentru User252426):

Nici în edit ori gaming. Sunt multi 16GB. Acolo contează mai mult procesorul. Pe partea de procesoare excelează Apple. Iar tot la Apple ai dovada că RAM nu este cea mai importanta parte astfel încât să încarci cu niște cifre aiurea.

| User252426 explică (pentru Refresh0):

Pe Apple ai dezavantaje la multe. App etc etc