| Cornel_Mihalache_1962 a întrebat:

Am testat de curand un Nokia 1020 (41megapixeli)
Am o nedumerire:
De ce la rezolutia de 7700, in format RAW/DNG, fotografiile sunt de mai proasta calitate fata de cele cu o rezolutie de 3072?
De ce,in general,aceasta camera dotata cu multi megapixeli, realizeaza fotografii de o calitate modesta?
Multumesc!

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce la rezolutia de 7700, in format RAW/DNG, fotografiile sunt de mai proasta calitate fata de cele cu o rezolutie de 3072"

nu pot fi mai proaste! Eventual monitorul nu e capabil să afișeze toți pixelii și de aceea prin downscaling apare așa cum spui

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru sierra1):

Monitorul este fullhd!

| sierra1 a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Degeaba, nu afișează nici măcar o poză 4k în splendoarea ei

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru sierra1):

Ce monitor ar trebui sa detin, in acest caz?

| sierra1 a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Cornele dacă tu afirmi că "niciun aparat foto DSLR/Mirrorless, scumpe...nu realizeaza fotografii de o calitate superioara realizate cu telefoane "

atunci e cam greu să mai comunicăm.

Revenind, ideal ar fi ca monitorul tău să reproducă TOTI pixelii pozei, individual. Dacă poza ta are 41 Mpx tot atâta ar trebui să aibă și monitorul tău

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru sierra1):

In acest caz, daca hai sa facem schimb de cateva poze Eu iti trimit poze luate cu telefoane mobile, iar tu trimite-mi cateva obtinute cu aparate foto. Specificam si cu ce aparate au fost luate.Adresa meade mail :
elevat4@gmail.com
Multumesc!

| NLS a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

N-ai nevoie neaparat de alt monitor, ci de un aparat bridge sau DSLR (chiar si entry-level),
sau macar un Galaxy S8/S8+, S9/S9+, Note 8, viitorul Note 9, Huawei P10 Plus, Huawei MATE 10, MATE 10 Pro, Huawei P20 Pro, iPhone X.

Telefonul la care faci referire, desi are specificatii relativ bune pe partea de foto,
f/2.2, 26mm, 1/1.5", 1.12µm, OIS auto/manual focus, optica Carl Zeiss,

nu a batut concurenta nici macar la data aparitiei, in zilele noastre e depasit cu mult.

Nu am avut telefonul in mana, dar stiu ca are un mod in care imaginea finala are 5MP (compune 7 pixeli intr-unul singur), esti sigur ca nu ai folosit acea setare?

Nici LG G5, Google Pixel (nici macar Google Pixel 2 XL) sau oricare altul nu se compara cu un Bridge, Mirrorless sau DLSR entry level.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru NLS):

Am comparat pozele luate cu S8, S8 PLUS, S9, Huawei p20 pro, S6, S6 EDGE, S7, LG V30, LG G5, GOOLE PIXEL, lUMIA 950/950 XL etc.
Pozele de cea mai buna calitate sunt facute cu
1 LG G5
2Lumia 950
3Lumia950xl
4S6
5XIAOMI MI 5
6 Nokia 830(10 megapixeli)
De la 16 megapixeli in jos, cu toate ca sunt telefoane de ultima generatie, calitatea pozelor a scazut.
Se pune accent pe dinamic range, nu pe detalii.
Daca faci zoom, totul s-a terminat.
Tocmai la acea fotografiede 5 megapixeli fac vorbire(3072/1728),ca este mai clara ca cea de 5+31 megapixeli(7700/4300)

| sierra1 a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Nu merci, afirmația ta "niciun aparat foto DSLR/Mirrorless, scumpe...nu realizeaza fotografii de o calitate superioara realizate cu telefoane "

e falsă. Numai bine!

Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia e simpla: este NOKIA.
big grin

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru Bula):

Trebuia sa am Samsung sau Iphone! Nu este asa?

| Bula a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Daca vrei sa compari calitatea unor camere, trebuie sa procedezi ca la testarea pentru ochelari:
1. Tiparesti cu laser pe o coala de hartie diferite marimi de litere normale si bold (de exemplu 12, 24, 36, 48, 96 pixeli, precum si un grilaj de linii verticale si orizontale, de distante si grosimi diferite.
2. Fotografiezi coalele tiparite cu diferite camere, la rezolutia maxima, de la distante cunoscute: 1m, 5m, 10m etc, la lumina identica, difuza (sa nu oglindeasca direct lumina soarelui sau a vreunui bec).
3. Pozele obtinute se compara intre ele. Care camera face poze cu detalii mai clare de la acelasi distanta sunt cele mai bune.

Vei putea avea surpriza ca, pozele facute cu unele camere "de rezolutie mare" sa aiba detaliile (scrisul marunt) mai sterse sau chiar ne-citibile decat alte camere cu "rezolutie mica".

Claritatea si rezolutia unei poze nu depind neaparat unul de celalalt.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru Bula):

Da! Ma refeream la cum ochiul sesiseaza nuantele, claritatea, finetea unei fotografii in ansamblul ei, nu aspecte neglijabile, de structura infinitezimale. Multumesc!

| Bula a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Ochiul sesizeaza ca si camerele.
Multi au nevoie si de ochelari si tot nu vad bine big grin

| NLS a răspuns:

Deoarece calitatea unei poze e data de alti factori, nu de numarul de pixeli.
Marimea pixelilor conteaza (mai exact, "micimea" lor), marimea senzorului, procesorul de imagine.
Valabil in orice situatie, chiar si pentru formate RAW (mai ales daca e vorba despre un telefon, unse senzorul e net inferior pana si in comparatie cu un bridge entry level).

Cand afisezi o imagine 4K pe un monitor Full HD, se face downscaling cum afirma sierra, insa calitatea nu scade vizibil.

Doar prin upscaling pierzi calitate (afisarea unei imagini cu un numar mai mic de pixeli, pe un ecran cu un numar mai mare de pixeli).

| xerxes1 a răspuns:

Daca telefoanele ar face poze si filmari asa de bune, fotografii nu ar mai da 8000 de Euro pe un Nikon D5 cu 20MP fara obiectiv si si-ar lua toti pocnitori de 600Euro cu 41Mp.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru xerxes1):

Am pus aceasta intrebare,deoarece niciun aparat foto DSLR/Mirrorless, scumpe, pe care tu le-ai invocat, nu realizeaza fotografii de o calitate superioara realizate cu telefoane ca: (LG G5, S6, Nubia z9, Xiaomi mi 5, Google pixel, etc). Analizez aceasta problema de multi ani.Fotografiile fectuate cu Nokia 1020, au intr-adevar o patina artistica, ceva elegant.Insa sunt deficitare la claritate, zoom, detalii. Multumesc pentru raspuns!

| xerxes1 a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Un senzor de pe un aparat foto nu se poate compara cu cel de pe un telefon, nici macar in urmatorii 10 ani din cauza dimensiunii diferite si implicit al calitatii.
De obiective nici nu are sens sa mai vorbim.
Un zoom optic vs zoom digital.
Dar stiti cum se spune cu soarele in spate chiar si o pocnitoare face poze bune.
Incercati una in conditii de iluminare dificila cu subiect in miscare si va garantez ca aruncati pocnitoarea in favoarea unui aparat foto de 300 de lei.
Cele de 30.000 pe care le-am amintit sunt pentru profesionisti.

https://www.canon.it/......vs-camera/

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru xerxes1):

Ma faci sa rad! In link sunt comparatii cu telefoane cu camere proaste.Irelevant.De ce nu incerci sa pui alaturi poze luate cu LG G5 alaturi de orice nepocnitoare DSLR, INDIFERENT DE MARCA? O sa ai o mare revelatie!

| xerxes1 a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Poate v-ar prinde bine un curs de fotografie si niste notiuni tehnice.
Eventual si un control la oftalmolog ca la 60 de ani confundati oaia cu gasca.

| TrustMeIKnow a răspuns:

In ultimul timp Samsung de la 16MP pun camere de 12MP, si au un raspuns simplu:
"If you have higher megapixels, that’s more advantageous for printing, or for large displays. However, that also means the sensor pixel size goes down, which results in lower resolution and lower color rendering", sunt foarte multi factori care influenteaza calitatea unei camere si sa fiu sincer nu ii stiu pe toti.

Ai intrebat de ce pozele in format RAW/DNG sunt mai proaste, acestea nu sunt mai proaste sunt mai usor de editat. Deschide o poza RAW/DNG in lightroom + photoshop si incepe sa lucrezi la poza pana crezi ca este gata.
Apoi ia un JPEG si incepe sa lucrezi la ea in lightroom + photoshop, nu poti ajusta detaliile culorilor la fel cum faci pe un RAW/DNG, in RAW/DNG se afla mai multe detalii de aceea fotografiile au peste 30MB.
Uite aici si un JPEG vs RAW: https://www.photoshopessentials.com/......o-editing/

Poate nu am inteles intreabarea bine, dar sper ca am raspuns macar la ceva.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru TrustMeIKnow):

Cunosc toate astea! Si iti multumesc! Eu incerc sa caut un raspuns, referitor la calitatea bruta, neprelucrata a unei fotografii cu o rezolutie foarte mare.