| denisTiky a întrebat:

Salut, am un telefon dual sim si am in el un nr de Romania si unul de Italia. Cand am iesit din tara numarul de Romania nu mai functioneaza, spunea ca am blocat apelurile in roaming. De ce? Cum pot sa rezolv sa functioneze din nou numarul cand sunt in afara tarii?

Ps: am avut mai demult 2 telefoane tot cu aceste 2 nr iar ambele functionau perfect in afara tarii, cand am mutat cartelele in cel dual sim cea de Romania nu mai mergea.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să activezi roamingul pe cardul de ro (când ești in RO) și să dezactivezi opțiunea de blocare a aplelurilor in roaming (din telefon)

| denisTiky explică (pentru sierra1):

Cum sa dezactivez optiunea de blocare a apelurilor? Si cum se activeaza roamingul? eu stiu ca se facea automat, adica roamingul se activa automat cand ieseai din tara.

| sierra1 a răspuns (pentru denisTiky):

Telfon/setări/blocare apel/apel/apeluri internationale sau apeluri in roaming.

ai nevoie de semnal de la reteaua cartelei tale"

| ShadowLoleris a răspuns:

Probabil fiindca a indentificat ca esti in afara tarii, si nu mai are niciun rost sa foloseste acel numar de Romania.